© | Подписка "Да бъде запазена аптеката в Диагностично - консултативен център /ДКЦ/ - 2" стартират жители на Бургас. От днес всеки може да подкрепи инициативата бившата Трета поликлиника да нe остави пациентите си без комплексна здравна услуга, закривайки аптеката. Подписката ще се събира както в застрашения от затваряне фармацевтичен обект, така и в аптеките "Здраве" на ул. "Св. св. Кирил и Методий" № 3, "Бургас" на бул. "Христо Ботев" № 1 /до светофара/, "Трапезица" в ж.к. "Братя Миладинови", ул. "Шар Планина" № 23 /срещу магазин "Болеро"/ и в аптеката в гр. Българово.Инициативата възниква след като управителят на ДКЦ - 2 д-р Илка Баева оповестява решението си да подобри обслужването на пациентите като закрие аптеката. Те от своя страна считат, че това решение е субективно и преследва лични интереси. На събрание на гражданския комитет в присъствието на 52 души са обобщени мотивите за искането аптеката в ДКЦ - 2 да не бъде затворена. Голяма част от хората, които имат нужда от аптеката, са социално слаби и болни.
Гражданите са обезпокоени от факта, че никоя от институциите досега не се е ангажирала с проблема. Въпреки подадените сигнали собственикът - община Бургас отказва да се намеси в полза на обществения интерес. Има и решение на съда, което е задължително, но не се изпълнява, а общинската администрация си затваря очите. Едва ли мотивите за това са публични, смятат от инициативния комитет.
Корупция или безотговорност?
Скандалът избухва още миналата година с провеждането на конкурс за отдаване под наем на аптеката в ДКЦ-2 за следващите три години. Една от фирмите е дисквалифицирана, поради неизрядност на документите и неотговаряща на изискванията на конкурса. В работата на комисията, упълномощена да проведе конкурса, обаче се намесва управителят на ДКЦ-2 д-р Баева. Абсурдно за победител е обявена именно дисквалифицираната фирма - "Фарма маркет" ЕООД с управител Филип Димитров. Скандалът е грандиозен. Съмненията за корупция са налице.
Процедурата явно е опорочена и това води до тежки съдебни дела. В крайна сметка съдът окончателно обявява конкурса за незаконосъобразен и отменя решението на д-р Баева за класиране на участниците. Санкцията е неотменима и задължава собственика в лицето на Общината да извърши на свой ред действия по отстраняването на порочната практика в това ДКЦ. Необяснимо защо обаче нито кметът, нито зам. кметът по здравеопазването предприемат мерки за пресичане на беззаконието.
От инициативния комитет са категорични, че с манипулирането на конкурса грубо е накърнен общественият интерес. Разноските по съдебните дела възлизат на 3068 лв. и са за сметка на ДКЦ-2, т.е. на община Бургас и на всички бургаски данъкоплатци. Те представляват половината от годишната печалба на здравното дружеството. Общинската администрация и общинския съвет в Бургас са уведомени за това, но също досега не са взели отношение. Не се изпълняват и решенията на арбитража, според които следва вторият в класацията - в случая "КООЛЛ" ООД, да бъде обявен за победител в конкурса и да встъпи в правомощията си на наемател на аптеката.
Притисната от закона д-р Баева изиграва поредния си ход. Управителката изведнъж решава да прекрати процедурата за отдаване под наем с мотива, че стратегията за развитие на здравното заведение се изменя и вече не предвиждала съществуването на аптека в него!
"Само защото конкурсът не може да бъде спечелен от желания от нея кандидат, управителката е готова да лиши пациентите от удобството на комплексната услуга, а поликлиниката - от приходи от наем. Това е недопустимо за един общински служител!", възмущават се дългогодишни пациенти.
Общественият интерес на жителите на Бургас е сериозно накърнен
Затварянето на аптеката в ДКЦ-2 ще има сериозен обществен отзвук - ще засегне удобството на над 6 000 болни. Месечно тук се продават 27 000 опаковки лекарства. Обслужват се 2200 рецепти по НЗОК, от които 1160 са за безплатни лекарства на обща стойност 46 200 лв. Тя е една от едва двете аптеки в Бургас, в които се предлагат безплатно скъпоструващи медикаменти за специфични и редки болести: КOATE, OCTANATE, OCTAPLEX, WILATE, EMOCLOT, AIMAFIX и др. Техните цени са от 300 лв. до близо 2000 лв., но при получаването им пациентите не плащат нищо - аптеката ги купува от склада, а после здравната каса възстановява сумите. Поради липса на финансов ресурс другите аптеки в града не могат да предложат тази услуга. Цените на лекарствата тук са едни от най-ниските в града. След закриването на тази специализирана и социално-ориентирана аптека 300 000-ият град Бургас ще остане с една аптека, предлагаща медикаменти за тези редки болести, което е абсолютно недостатъчно. Голяма част от пациентите са трудно подвижни и не са в състояние да чакат на опашки и да се придвижват до други места. Още повече, че би било невъзможно само един център за лекарства практически да снабди и обслужи специфичните нужди на населението на Бургас и общината.
Аптеката в ДКЦ-2 е на изключително удобно място, особено за пациентите, които не са от града. Нейната достъпност и лесно намиране са от особена важност и са подпомогнати от централните линии на градския транспорт.
Инициативният комитет на новото гражданско сдружение с председател Костадин Русенов призовава всички засегнати да подкрепят подписката, за да може един от най-важните и посещавани медицински центрове в общината да не бъде унищожен поради лични мотиви, а да продължава да осигурява комплексна здравна услуга. |