- Г-жо Атанасова, какво се случва с изграждането на регионално депо за отпадъци в Братово?
- Това наистина е доста голям проект, община Бургас съвместно със сдружението за управление на отпадъци на Бургаски регион и съседните 8 общини, е директен бенефициент по ОП "Околна среда". Проектното предложение е подадено и вече е сформирана комисия от страна на управляващия орган на ОП "Околна среда", която комисия е в процес на оценка на нашето проектопредложение. Надявам се в рамките на максимум 3 месеца нашето предложение да бъде оценено и да подпишем договор с управляващия орган, за да можем да пристъпим реално към действия по изграждането на регионалната система по управление на отпадъците. Тя включва регионалното депо -т. нар Братово - запад и две претоварни станции - една на територията на община Карнобат и една на Несебър. Вече сме пред старта на реални дейности по изграждането му.
- Това означава може би следващата година февруари-март?
- Да, вече тогава би трябвало да имаме подписан договор с управляващия орган и ще можем да стартираме процедурите по избор на фирма изпълнител и проектант.
- Това, че се изгражда такова депо, което ще обслужва 9 общини означавали, че те до момента нямат депа?
- В момента всички тези общини имат депа, но в различните общини ситуацията е различна. В някои от съседните общини депата са почти със запълнен капацитет т.е общините срещат трудности с качественото третиране на отпадъци и изграждането на това депо е наистина належащо и ще реши проблемите не само на община Бургас, но и на останалите общини в региона.
- Казахте проблеми, означава ли че община Бургас има проблеми в тази връзка?
- Нашето депо е едно от малко изградени в съответствие с екологичните норми, въпреки че то не е ново депо. Но е обезопасено и ежедневното опериране на депото гарантира безопасно третиране на отпадъци, както от гледна точка на околната среда, опазване на подземни води и въздух, така и от гледна точка на елиминиране риска за здравето на хората. Това депо е с капацитет до 2013г така че ние имаме възможност до изграждане на новата система да третираме отпадъците си на това депо, но изграждането на новото и за нас е много важно и належащо.
- Общината среща ли проблеми с поддържането на чистотата, извозването на боклуците от ромските квартали?
- Да, преди време имаше незаконно сметище в кв "Горно Езерово" тогава вложихме много ресурси, за да изчистим квартала, защото тогава ситуацията беше опасна за здравето на населението там. След като изчистихме успяхме, разбира се с подкрепата на местната общност, да поддържаме чистотата в квартала. Имаме отговорници по чистотата, които помагат да не се появяват такива незаконни сметища. Разбира се проблема не е решен. За съжаление може би той е най-остър, където има ромско население, но проблема с опазването на чистотата на градски и извънградски сметища е пред цялата община затова при нас е практика т. нар пролетно почистване, когато се изчистват по-значимите и сериозни замърсявания. А в ежедневната ни практика усилията ни са насочени към осъществяване на контрол и при установяване на нарушенията налагаме и санкции.
- Има ли наложени санкции и къде са проблемите участъци?
- Да, наказания има. Ако говорим за град Бургас обикновено често санкционирани са граждани или фирми, които са изхвърлили нерегламентирано строителни отпадъци в зоната около контейнерите или жилищни блокове. В момента не мога да кажа колко са наложените санкции, но те не са никак малко за настоящата година. Припомням, че санкциите от тази година с промяната на закона са сериозни и е важно гражданите да спазват наредбите и да не изхвърлят строителни отпадъци в зоните на контейнерите, а да ползват услугите на фирма за това. Чисто статистически това са най-честите нарушения за изхвърлянето на отпадъците. Често за съжаление сме свидели на изхвърляне и натрупване на нерегламентирани битови отпадъци. Това е много сериозна и ежедневна работа.
- В момента има ли проблеми в ромските квартали?
- Да, за съжаление все още не са изкоренени тези навици за изхвърляне на отпадъци на нерегламентирани места. Добре работим и с териториалните директори по места. Опитваме се съвместно с местната общност да работим за предотвратяване на тези навици, но това не е еднократен акт.
Източник: Агенция "Фокус"