През частните кабинети на бургаските психиатри често минават основни герои от жълтите страници, олигарси и бизнесмени, свръхбогати. Пациентите се оплакват от несправяне с тревожността, сексуални разстройства, чувство на несигурност. Нивото на подобни оплаквания е много високо през последните 20 години на безкрайния преход в нищото. Новият живот - скок без парашут в неизвестното, е накарал по хамлетовски конструираните хора, да изпаднат в подобни състояния. Една част от тях търсят помощ, други си траят и страдат мълчешком. Практиката обаче доказва ясно, че българинът през онези "Татовите години", когато животът му е бил на ниско биологично равнище, е бил с далеч по-малко психически разстройства. Сега картината е друга. Разбира се, за психиатрите тези хора са здрави, нуждаят се само от временна помощ. Много рядко те постъпват за лечение в психодиспансера. Но наистина в някои от случаите се налага подпомагане на организма с лекарства. Индикатор, по който всеки може да се ориентира за психичното здраве на хората в един град, било колко души си говорят сами по улиците. Според психиатър номер едно на Бургас д-р Сайян, най-неспасяемо било положението в София. За другите градове в страната ситуацията била овладяна. В Бургас само 5-6 говорещи си сами имало, и те наистина си били със сериозни заболявания, твърди специалистът. Ние като неспециалисти обаче твърдим, че и при нас броят на контактуващите сами със себе си е доста голям. Като към тях не включваме онези, които си говорят по телефона и отстрани изглежда, че си приказват сами, а те общуват с другия край на мобилната връзка.
Специалистите разграничават психиатричното заболяване от временните депресивни разстройства. За разлика от туберкулозата или болестите, предавани по полов път, една шизофрения например не бележи ръст на определени цикли. В големите учебници пише, че 1 % от населението боледува от нея. Тя не се влияе от финансовата криза или от политическото управление.
За разлика от сериозното заболяване, психиатричните болници се влияят от държавното управление. Със затваряне на тези 12 здравни заведения в цялата страна заплашиха от здравното министерство. Ако се затворят психиатричните болници, заради липса на средства, както алармира проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия към МЗ, след срещата в Банкя, бургаският психодиспансер е в състояние да поеме пациентите от региона, изписани оттам. Това е становището на главния лекар на бургаския психодиспансер д-р Лорис Сайян. Според него няма да се случи нищо драматично. Драмата той намира в това, че нищо не се случва в държавата и в частност със здравната реформа, не като специалист, а като гражданин. Пушилката повече била в София в министерството. Но както се знае, в "столицата и кучетата лаят централно" - и сега всички се занимавали с проблема. Така че в Бургас лудите няма да плъпнат по "Александровска" и "Богориди". Още повече, че почти няма пациенти от бургаския диспансер, приведени в психиатрични болници, които да трябва да се върнат край морето.
Тревожните изявления на централно ниво са силно преувеличен слух, смята бургазлията и се радва, че въпреки поканата не е отишъл на тази среща, та да се орезилява при поредната управленска безпомощност. Що се отнасяло за психиатричните болници, те са се оформили като някакво странно звено, пряко подчинено и финансирано от МЗ - поредно недоносче на реформата и сега са във вакуум.
Не трябва да се посяга на субсидиите за психично болните, защото, те както и онкоболните и диабетиците са с трайни увреждания и не са виновни за калпавия начин на субсидиране, смятат специалистите. Финансовото дередже на бургаското психо е добро, ако не на печалба, то се очаква да завърши годината на нула.Има леко увеличение на приходите от странични дейности,като издаване на документи и лекуване на чужденци.
Източник: в. "Бургас днес и утре" |