© Burgas24.bg | | За предстоящата кампания "Гражданска отговорност", цени и най-често сключваните застраховки в България разказа Красимира Омайникова, застрахователен брокер в Бургас.- Г-жо Омайникова, кои са най-често сключваните застраховки? - Най-често сключваните застраховки в България са задължителните.Те са: "Гражданска отговорност" и задължителна застраховка "Живот" за шофьорите, които са към обществения транспорт, такситата, автобусни превози и др.
- Започна ли кампанията " Гражданска отговорност" в Бургас? - Подготвяме се активно за започване на кампанията. Може би, тя ще започне в началото на следващия месец.
- Какви документи трябва да носят хората с тях при сключване на "Гражданска отговорност"? - Задължително трябва да носят талона на колата. Ако, евентуално, има смяна на собствеността на този автомобил трябва да се носи документа, който удостоверява тази смяна на собственост. Ако има смяна на номерата на автомобила, също трябва да се носи документ. Много е важно гражданите да знаят, че в седемдневен срок при извършването на такава смяна на собственост или на регистрационни номера, са длъжни да се обадят в застрахователната компания,за да бъде отразено надлежно в полиците им, защото застрахователят, впоследствие, може да откаже своята отговорност към тях.
- Въпрос, който най-много вълнува хората е : "Ще има ли нови цени на "Гражданска отговорност" тази година?" - Това могат да кажат само застрахователните компании, но от опита, който имам в последните години, мисля, че да. Ще има нови цени. Завишенията, най-вероятно, нямат да бъдат нещо фрапиращо, но това само застрахователите могат да го кажат.
- Какъв процент отстъпка има при сключване на "Автокаско" и "Гражданска отговорност"? - Добре е да се знае, че "Автокаско" е застраховка за автомобила, докато "Гражданската отговорност" е отговорност към трети лица. В този случай, ако човек си сключи "Гражданска отговорност" и застраховка " Автокаско" в една и съща компания, всички компании дават различни проценти отстъпка, но отстъпка при всички положения има.
- А какво представлява самата застраховка "Гражданска отговорност"? - Това е отговорност към трети лица. С други думи казано: ако, евентуално, вие претърпите или причините пътнотранспортно произшествие на пътя, застрахователната компания поема щетите към трето лице- в този случай към шофьора на другата кола или пътниците, които са в автомобила. - Разликата е, че гражданската отговорност е към трети лица, а "Автокаско" се сключва за собствения автомобил. Ако ти си добър стопанин и имаш грижата на такъв, би трябвало да си застраховаш автомобила. В края на краищата застрахователните компании предлагат едни прекрасни пакети, които искат да помогнат на всеки един собственик да избегне рисковете, които съществуват в момента.
- Сключват ли се застраховки "Недвижимо имущество"? - Българинът все още няма добра застрахователна култура и малко трудно, но вече започнаха все повече семейства да сключват такива застраховки "Недвижимо имущество". В момента, имайки предвид, че основно българинът живее в апартамент, всички застрахователни компании са направили едни прекрасни пакети за защита на имуществото. Не е редно да даваме по 300-400 лева за защита на колата, както се казва за петдесет килограма ламарина да не си застраховаме имуществото вкъщи. Така че всички компании предлагат и такива застраховки.
- Как се формират цените на "Гражданска отговорност"? Има ли възрастови ограничения? - Преди години нямаше, но сега всички компании, според европейските стандарти, се равняват и започнаха да образуват цените си като имат предвид годините на шофьора, годините на моторното превозно средство, стажа на шофьора задължително, има ли вина при направено пътнотранспортно произшествие. И всичко това се калкулира в базовата цена на всяка една компания, която предлага застраховката. Разбира се, критериите в различните компании са различни, но като параметри съществуват възрастова граница, виновно причина на пътнотранспортно произшествие, години на водача. Тези параметри са във всички компании. Коя компания по какъв начин и по каква схема ги изчислява, това са вътрешни неща, но ги има като параметри.
- А има ли огромна разлика между цената в България и в Европа? - Да, има. В интерес на истината в България са, може би, едни от най-ниските застрахователни премии по застраховка "Гражданска отговорност". В Испания, например, там цените се определят по страшно много параметри по тази застраховка. Там влиза: колко е годишен водача, колко е годишна колата, колко километра са изминати без произшествия. Много неща сумарно влизат в определянето на премията по "Гражданска отговорност". Докато в България все още работим по едни таблици, които са що-годе унифицирани за всички. И цената е много по-ниска. Ако в Испания за една кола се плаща застраховка средно, без да претендирам, че съм точна, но към 400-500 евро, то в България това са 170-180 лева.
- Бихте ли казали какво представлява "Зелена карта"и да се сключи веднага със застраховка" Гражданска отговорност" - По принцип зелената карта е необходима за шофьорите, които единствено ще карат на територията на България. Ако обаче шофьорът има намерение да излиза извън пределите на нашата страна, хубаво е да има "Зелена карта", която важи за Европейския съюз и за страните, които са по международното споразумение "Зелена карта". Такива страни са, например, една Турция, но тя се пада трета страна за Европейския съюз. Зелената карта се издава единствено при цялата платена премия на "Гражданска отговорност". Ако, евентуално, човекът е решил да си направи разсрочено плащане по "Гражданска отговорност" и му се наложи да излезе извън България, необходимо е да заплати всички останали вноски по застраховката и да си доплати, евентуално, за зелената карта, ако това изрично е указано от компанията-застраховател.
Източник: Агенция "Фокус" |