Бургаските учители по история преминаха квалификационен курс за новостите в историческата наука
Учителите по история преминаха обучение за повишаване на професионалната квалификация. Инициативата е в продължение на сътрудничеството между Община Бургас, Филиал Бургас на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ и Историческия факултет на най-старото висше учебно заведение в България.
Обучението на тема "Нови извори и дискусионни въпроси в историческата наука“ предложи актуални въпроси, сред които "Елинските апойкии по Българското Черноморие“, "Центърът за подводна археология в антична Аполония (Созопол) и неговата роля за опазването на материалната култура на цивилизациите по Българското черноморско крайбрежие“, "От Вардарска бановина към Република Северна Македония: политика и идентичност“ и др.
Обучението откриха зам.-кметът по образование Йорданка Ананиева и деканът на Историческия факултет на Софийския университет проф. д-р Мира Маркова.
"Историческият факултет на СУ "Св. Климент Охридски“ има много допирни точки с Бургас. Община Бургас активно работи и подкрепя археологическите проучвания. В нашия район има много богато културно наследство. Съществени са и допирните точки между Общината, учителите по история и Историческия факултет. Ясно осъзнаваме важната роля на учителите, които провокират интереса към историята и археологията у своите ученици и насочваме усилията си в допълнителни обучения и партньорства като това със Софийския университет“, каза в приветственото си обръщение заместник-кметът на Община Бургас Йорданка Ананиева.
Деканът на Историческия факултет - проф. д-р Мира Маркова, отбеляза изключителната важност на връзката между академичната наука и средното образование и сподели опита на факултета в изграждането на контакти с българските учители. Тя благодари на Община Бургас за ползотворното сътрудничество и изрази надежда за бъдещи проекти в тази сфера.
В рамките на два дни програмата на обучението предложи възможности за обсъждане както на теми от учебниците по история, така и на откритите през последните години документи, нови изследвания и факти, които не са широко известни. Обект на дискусия станаха и най-новите проучвания на преподавателите от Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски“.
Лектори в обучението бяха авторитетни учени и преподаватели, сред които доц. д-р Даниела Стоянова, гл. ас. д-р Найден Прахов (Център за подводна археология), проф. д-р Георги Николов, гл. ас. д-р Никола Дюлгеров, доц. д-р Владимир Станев, доц. д-р Наум Кайчев, проф. д-р Тодор Мишев и доц. д-р Борис Стоянов.