В началото на брифинга областният ръководител на ПП ГЕРБ-Бургас Димитър Бойчев благодари на ръководството на МВР-Бургас и министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов за разкритото убийство на бизнесмена Стоян Стоянов, което потресе Бургас преди повече от година и половина.
Следващата тема, която Бойчев засегна е проекта за петролопровода Бургас-Александрупулис. „Ако изобщо той се осъществи, ние ще настояваме разтоварването на петрола да става на пристанище, а не на буй", заяви позицията на бургаските народни представители Бойчев. Той уточни, че това е ангажимент, който са поели преди изборите и ще го изпълнят. Депутатите ще искат ясна екологична обосновка на проекта. Според Бойчев обаче този проект изобщо няма да се осъществи в този мандат на правителството. В разговор с вицепремиерите Цветан Цветанов и Симеон Дянков станало ясно, че това не е приоритет на сегашните управляващи.
Димитър Бойчев е член на две парламентарни комисии - Икономическа политика, енергетика и туризъм и Комисия по културата, гражданското общество и медиите.
Областният ръководител заяви, че един от най-важните законопроекти, по които работи неговата комисия е за туризма. Той ще бъде приет на по-късен етап, тъй като в момента се провеждат консултации с браншовите организации. С него обаче със сигурност ще бъде прието районирането на страната на туристически райони, които ще се различават от икономическите такива. В него ще бъде включено категоризирането на обектите, начините на разпределяне на туристическата такса, както и възможностите за развитие на различните видове туризъм.
Като един от най-важните въпроси, по които бургаското лоби работи е и изграждането на детелината на пътя Бургас - Созопол. По думите на Бойчев този проект е бил в бюджета на НАПИ по време на предишния мандат и не е ясно защо правителството на Станишев не го е изпълнило.
Сега новата агенция е с почти наполовина намален бюджет. Затова се налага за този проект да се търсят средства по програми. Като най-вероятна възможност Бойчев посочи финансирането да се извърши по кредитна линия на Световната банка.
Председателят на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения Иван Вълков обясни параметрите по предстоящото завършване на магистрала „Тракия" и обяви, че жп тресето между Бургас и Пловдив ще се реконструира и не след дълго влаковите композиции ще могат да се движат с 30 км./час по-висока скорост.
Зам.-председателят на Комисията по Околна среда и води Иван Алексиев пък съобщи, че заради неизпълнение на условията от предишното правителство, поставени от Европейската комисия, са спрени 287 проекта за 160 млн. лева по ПУДОС. Същото е положението и по ОП "Околна среда", каза той. От 52 проекта за депа, които е трябвало да се изградят, на 24 изобщо не е започнало строителството.
Д-р Галина Милева представи приоритетите в Комисията за вътрешен ред и сигурност, въпреки че всички заседания се водят при закрити врати. По думите й един от законопроектите, по които работи, е за създаване на общинска полиция във всички градове, която да е на подчинение на Областната дирекция на полицията. Според нея концепцията на новото правителство по отношение на сигурността е децентрализация. Съвсем скоро д-р Милева ще подпише граждански договор с МБАЛ-Бургас и през уикендите ще продължи да практикува като съдебен лекар.
Вяра Петрова заяви, че в Комисията по труда и социалната политика също работят по закона за МВР, но в частта синдикати. Други теми в работата на тази комисия са Закон за ин витро процедурите и по-точно защита на правата на хората, които са подложени на това сложно и скъпо струващо лечение. Петрова акцентира и върху грижата за хората, работещи на половин работен ден и развитието на програмата "Отново на работа" за млади родители. След решение на комисията ще бъдат раздавани и ваучери, които да подпомагат хора в затруднено положение.
Стоян Гюзелев е член на две комисии - Комисията по земеделие и гори и Комисията по бюджет и финанси. Той вече е автор на редица поправки по различни закони минали през комисиите. По думите му на 1 ноември ще бъде готова рамката на бюджета, но не уточни дали той ще ощети общините. Със сигурност обаче няма да се пипат здравеопазването, образованието и социалните дейности, уточни Гюзелев.
Само преди дни той се завърна от работно посещение в Киев, в качеството си на зам.-ръководител на българската делегация в Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС).
Българският представител информира участниците от 12-те държави-членки за позициите на нашата страна по рационалното използване на природните ресурси в региона на Черно море, както и за усъвършенстването на националното ни законодателство в тази област.