© | Центърът за еврейско-българско сътрудничество "Алеф" ще отбележи 27 януари - Международен ден в памет на жертвите на Холокоста, под мотото "Ако забравим, значи сме съучастници". Този цитат на писателя, драматург, журналист и нобелов лауреат за мир Ели Визел е избран не случайно. Център "Алеф" остава верен на идеята си да приобщава младите хора към принципите на хуманизма и да превръща паметни дати от световната история в своеобразен урок по човеколюбие и толерантност. Тази година заедно с "Алеф" своята почит към погубените от хитлеро-фашизма ще поднесат учениците от ГПЧЕ "Васил Левски" и Сдружение Бургаска писателска общност.На 25 януари от 17 часа в Дома на писателите в Бургас ще се проведе възпоменателна вечер "Езикът на историята", подготвена от учениците от Х клас на ГПЧЕ "Васил Левски" с помощта на Любов Джунгурова - учител по български език и литература в гимназията и с методическото съдействие на Център "Алеф". Младежите не са се поколебали да се върнат назад в историята и заедно с Ели Визел и мемоарната му книга "Нощта" да съпреживеят ужаса на Втората световна война.
Ели Визел е сред малкото оцелели от Аушвиц и Бухенвалд. Автор е на над 40 книги, повечето от които са удостоени с престижни литературни награди, носител на Нобелова награда за мир и посланик на мира в ООН. Преживяното в лагерите на смъртта описва в книгата си "Нощта", преведена на 30 езика, и в пиесата си "Процесът срещу Бог". Именно на тях се основават учениците от руската гимназия, които подготвят мултимедийна презентация и дискусия за живота на Визел и неговите съвременници, за чудовищните последствия от Холокоста и за уроците на миналото, от усвояването на които зависи бъдещето.
Международният ден в памет на жертвите на Холокоста се отбелязва всяка година в Бургас с различни инициативи - нетрадиционно и емоционално, насочени основно към най-младите поколения, каквато е и основната цел на "Алеф" - да ги накара да съпреживеят изстраданото, да преосмислят историята и да направят своите изводи за бъдещето.
През миналата година в почит към жертвите на Холокоста 12 бургаски поети отправиха своите послания за общочовешките ценности в поетичната вечер "Паметта като спасение". Сега щафетата поемат младежите, за да кажат "не" на насилието и да изведат на повърхността най-доблестните човешки качества - човеколюбие и нетърпимост към жестокостта. |