Бургаски рибари искат да се присъединят към Асоциацията на европейските непромишлени рибари
Бургаски рибари искат да се присъединят към Асоциацията на европейските непромишлени рибари, каза за Радио "Фокус"- Бургас Димитър Янчев, председател на бургаското рибарско сдружение "Морски сговор" в Ченгене скеле.
По думите му, непромишлените рибари се оказа, че заема 80% от работните места в отрасъла.
"Работим в тази посока да се присъединим към тях. В нашия закон непромишлен риболов липсва като понятие. В България има само стопански риболов. За трета година се отлага на тази клауза за това, че само юридически лица имат право на промишлен риболов. На практика нещата са съвършено други. Не могат да унищожат един отрасъл", категоричен бе Янчев.
Той поясни, че на срещата между представители на ИАРА и рибарския сектор са се обсъдили наболели проблеми.
"Получихме отговори на наши въпроси, които ни вълнуват и най-важното беше, че се разбрахме в каква насока ще работим заедно на първо място за новия закон за рибарството и аквакултурите. Ние сме разработили нова четвърта глава в закона, която две години я внасяме в ИАРА и МЗХ и явно в момента назрява необходимостта да бъдат приети тези промени, за да може новият закон да бъде съобразен с реалното положение. Накратко ние искаме да се върне почти старият режим, който съответства с този в Гърция, която е член на ЕС т.е. нещата, които искаме, не изпадат в противоречие с директивите и регламентите на ЕК по рибарството и аквакултури. Основното е, че ние не съществуваме в сегадействащия закон т.е. физически лица не могат да бъдат рибари. България се кичи с огромен флот от 3 500 кораба, от които пряко сили са 20 плавателни съда. Има безумни изисквания от чиновници, които си нямат представа за риболова в Черно море. В 2/3 от сегадействащия закон се занимава с любителски риболов - с въдичари по реки, язовири, а нас ни няма", каза още Янчев.
Той добави, че по време на срещата е обсъден и проблемът с риболовния дневник за стопански риболов." По всяка вероятност значително ще се облекчи режимът, защото към сегашния момент това е една безполезна информация. Тя не е истинска. Данните, които се изписват в дневниците, не отговарят на истината. По закон всеки ден рибарите трябваше да занесат декларация в ИАРА. Това е невероятна бумащина, която се отработва, изпраща се в София, от там се обобщава за цялата страна и след това се изпраща на ЕК, като една цифра в тази информация не е вярна и не отразява истинското състояние на нещата. Сега предстои още по-серизона промяна, за да може реално да се отчита какво и как се случва", каза още Янчев.
По думите му, въпросът със събарянето на незконните постройки в Ченгене скеле е висящ. "Надяваме, че след промяната в Закона за рибарство и аквакултури ще имаме по-здрава основа, на която да стъпим, за да решим проблемите в бита и културата на хората", каза Янчев.