Бургаски онколози лекуват десетки пациенти с коронавирус
От 3 седмици Комплексният онкологичен център в Бургас приема и лекува и пациенти с коронавирус - не само хора с ракови заболявания, развили COVID-19, а болни, карани с линейки даже от Шумен. Натоварването е голямо, като към момента от общо 40 легла, свободните са само 5.
За да няма риск за онкопациентите, които са с компрометирана имунна система, линейките с COVID болните се качват по отделна рампа, инфектираните след това се довеждат със специален асансьор в сектора, който е с отделна вентилационна система и в който няма никаква възможност за смесване на потоците.
Другата дейност на болницата не страда, категоричен беше пред bTV управителят проф. Христо Бозев. Той обясни, че отделения по палиативни грижи и по медицинска онкология са били преместени, за да се освободят два етажа за болни от коронавирус. "По указание на РЗИ и НЗОК намалихме леглата в другите отделения, за да останат пак общо 156 легла. Молбата ни е да се прибавят към съществуващите, за да не се губят другите легла, на които могат да лекувани онкоболни. Имаме голям наплив на онкоболни - такъв е сезонът", посочи професорът.
Той отбеляза, че не се е наложило да командирова никого в сектора – колегите му сами са предложили да работят там. Как се справя онколог, когато трябва да се погрижи за пациенти с COVID-19? "В интерес на истината ни е трудно, но имаме добър консултант инфекционист, който ни оказва помощ, всеки ден работи все по-добре и по-добре", отговори началникът на сектора д-р Красимир Николов.
В отделението има хора с дихателна недостатъчност, над половината са развили пневмония. Сред доброволците има както млади лекари, така и хора със съвършено различни професии, но и голямо желание да помагат. "Всеки един заболял, всеки един болен е причина (да съм тук). Това е част от лекарския дълг", коментира специализантът по онкология д-р Александър Брънков. "Докато свърши тази епидемия" за спокойствието на пациентите и чистотата ще отговаря бъдещият инженер Руси.
Кога онколозите ще се върнат при пациентите, с които до момента са работили? "Когато цялата тая история приключи, живот и здраве, или доколкото издържа", откровен е началникът на COVID сектора д-р Николов.