"Ние оценяваме високо работата на служителите на ИАРА и предлагаме наши доброволци да участват в регулярни съвместни проверки с тях, като можем да осигурим и необходимата за това техника" пише още в писмото.
Представителите на третия сектор искат по този начин да допринесат за постигането на още по-добри резултати при осъществяване охраната на Бургаските езера, които са важно място за опазването на редица редки и застрашени от изчезване видове от живата природа, но също така и за видовете, които са обект на лов и риболов и се срещат в езерата.
Водени от желанието си за съвместни действия за подпомагане на компетентните органи участниците в срещата сключиха споразумение за сътрудничество. В него са залегнали принципите да си помагат в осъществяването на общите им цели, да сътрудничат на компетентните органи в дейности по ефективно правоприлагане на екологичното, ловното и риболовното законодателство, да насърчават подобни споразумения между техните структури и членове, както и да търсят сътрудничеството на други организации, споделящи вижданията им.
Загрижеността на представителите на неправителствените организации към опазването на Бургаския езерен комплекс е породена от огромното значение на езерата, които са едни от най-ценните водоеми запазени в нашата природа и по-специално по Черноморското ни крайбрежие. Езерата около Бургас образуват най-интересния комплекс от местообитания в България, с голямо значение за много водолюбиви и мигриращи птици, опазването на които е от европейско или световно значение. Те са и важни места - източник на ценни рибни ресурси за нас хората. Затова опазването им е наша обща грижа и задължение.