© | | Консултантската фирма FIAPP извършва серия проучвания и анализи на законодателството и практиката в областта на публично-частното партньорство в страни като Испания, Италия, Великобритания, Полша, Гърция, Чехия и Словения, които да се използват в административната дейност на Община Бургас. Фирмата спечели поръчка за извършването на това изследване, което е част от изпълнението на проекта „Създаване и утвърждаване на механизъм за успешни публично-частни партньорства в община Бургас и Югоизточния планов регион", спечелен от Община Бургас по Оперативна програма "Административен капацитет", Приоритетна ос I "Добро управление", подприоритет 1.4.
От FIAPP смятат, че ноу-хау от Валенсия ще бъде най-полезно за Бургас, тъй като двата региона си приличат и между тях могат да се правят паралели.
Спечеленият проект е на стойност 519 974 лв. и се изпълнява в партньорство с МРРБ при фиксиран краен срок - 10.02.2010 г. Предвидено е в рамките на проекта да бъде избран един представителен пилотен обект, който да се реализира чрез ПЧП и занапред да стане модел за този вид сътрудничество в Бургас.
Едновременно с изследването на европейския опит се проучва и българското законодателство в областта на публично-частното партньорство. Отделно ще бъде направено социологическо проучване сред 7 таргет групи, с акцент върху представителите на бизнеса, в което бургазлии ще бъдат попитани какво им е мнението за ПЧП и в кои сфери трябва да се прилага.
Резултатите от работата в тези направления ще бъдат използвани за изготвянето на карта с обекти и каталог на български и английски език с информация относно проектите, за чиято реализация Община Бургас търси партньорство. Каталогът и картата ще бъдат разпространявани сред потенциални инвеститори у нас и в чужбина.
Консултантите по проекта ще помогнат на общинска администрация да изготви типова документация за ПЧП, която да подпомогне и улесни работата й. Изпълнението на спечеления проект ще позволи на администрацията в Община Бургас да стане още по-полезен партньор на бизнеса чрез изработването и успешното прилагане на прозрачни и достъпни правила за осъществяване на публично-частни партньорства. |