След провеждането на двугодишни проучвания от сушата и в морето с плавателен съд, бяха идентифицирани ключови места за хранене и пребиваване на два защитени вида морски птици - обикновения буревестник и средния корморан, наричан още качулат корморан. Проучени са още сезонната активност и поведението на тези видове.
Благодарение на наблюденията в България бяха установени първите опити за гнездене на качулати корморани по Южното Черноморие, недалеч от Бургас. Досега единственото известно гнездене на вида в страната бе от Севернoто Черноморие край Калиакра, където размерът на колонията достига около 180 двойки. Бяха проучени и всички известни колонии на средния корморан в Турция, както и движението на буревестниците през Босфора. Установените числености на популацията са значително по-големи от предполагаемите през годините, когато е нямало подробни изследвания.
Създаването на база данни като основа за определяне на морски ОВМ с цел опазване на средния корморан и обикновения буревестник, както и на други видове, срещащи се в южната част на Черно море, е първата стъпка, с която България и Румъния ще пристъпят към изпълнението на задълженията си към ЕС за създаване на морски защитени зони, а Турското правителство - за продължаване усилията си в процеса на присъединяване към ЕС. Въз основа на наличните вече данни ще бъде издадено ръководство за обявяване на морски ОВМ за пръв път в Черно море.
"Изследването на морските птици може да донесе ценна информация за състоянието на морските екосистеми и за важните им взаимовръзки с човешкото общество", смята д-р Еуан Дънн, Директор по морските политики към Кралското дружество за защита на птиците и допълва: "В световен мащаб, морските птици са най-видимият показател за състоянието на океаните и, също така, глобално, техните популации намаляват по-бързо отколкото всяка друга група птици." Неслучайно, политиките за опазване на морската среда, чиято неизменна част са морските птици, трябва да се водят не само на национално, но и на международно ниво, смятат експертите.
В рамките на тази иновативна инициатива България, Гърция, Румъния и Турция за пръв път обединиха усилията си в изследването на морските птици. За пръв път, също така, партньорските държави приложиха и адаптираха стандартизирана и международно призната методика за проучване на морските птици, която да послужи при определянето и мониторирането на морски ОВМ.
След приключването на работата по проекта специалистите днес са категорични, че са необходими по-обширни проучвания на местата за хранене и пребиваване на обикновения буревестник и средния корморан далеч от брега. Но сега е създадена основата за тяхното опазване - съществува ГИС база данни за птиците на Черно море, благодарение на международното сътрудничество по проекта. Остава да се подготви технически доклад с подробна информация и карти на идентифицираните морски ОВМ, както и ръководството с механизми за създаване на програми за морски ОВМ/защитени зони на национално ниво, с цел изпълнение на задълженията на ЕС относно морските защитени територии.