Бургас отбелязва Световния ден на мигриращите птици в сряда

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:42 / 10.05.2016
999
Днес е Световният ден на мигриращите птици - 10 май. Тази година темата е посветена на незаконното убиване и търговията с диви птици, за да се обърне внимание на чудото на миграцията, но и на проблемите, свързани с оцеляването на птиците по време на дългия път до дома и обратно.

В Бургас Световният ден на мигриращите птици ще бъде отбелязан на 11 май (сряда) от 19.00 часа в приятната атмосфера на Зелената къща /ул. "Патриарх Евтимий" 9, до Стария съд/, където Владимир Младенов от Българско дружество за защита на птиците ще ни разкаже подробности за някои от мигриращите птици, показани в забележителния филм на Жак Перин "Крилато преселение" (Winged Migration). Това е филм за полета, трудностите и красотата в живота на тези мигранти, които всяка година изминават по два пъти огромните разстояния между дома и местата за зимуване. Ще поговорим и за незаконното улавяне и търговия с диви пойни птици, които все още се случват дори и край Бургас.

За да могат и бъдещите поколения да се възползват от природните ресурси, правителствата променят законите, за да гарантират устойчивост, защита на дивите животни, включително на мигриращите птици, които да ограничат или забранят експлоатацията им. Прелетните птици някога са били синоним на изобилие, и на тях се е гледало като дар, идващ от небето. Днес мрежите покрай северното крайбрежие на Африка убиват милиони птици всяка година. Използваните методи се усъвършенстват, с което расте броя на убитите птици, а оцеляването на много видове, които търпят и загуба на местообитания, е поставено под въпрос. В много страни съществува силно законодателство и механизми за контрол и опазване, в други, правилата не се спазват, а властите не разполагат с ресурси или волята да ги прилагат правилно на терен.

Прелетните птици трябва да бъдат спасени от изчезване, например конопарчето, чиято популация е намаляла с 50% от 1980 г. насам. Или птиците, обитаващи обработваеми земи, които са намалели с 300 милиона броя в Европа за същия период, а обществеността трябва да бъде уведомена за спешността на заплахата от незаконен лов и търговия. Отношението трябва да се промени и ние вече не можем да си позволим да си затваряме очите за тези, които пренебрегват закона и застрашават нашето общо природно наследство.

В България незаконната търговия на диви пойни птици все още се случва, въпреки, че в последните години значително намаля, в сравнение с 80-те и 90-те години на миналия век. Но и днес могат да се видят опънати мрежи за улов на щиглеци (кардаринки, кадънки), конопарчета, скатии и зеленики, които се продават за по няколко лева на различни пазари в страната. Всички диви пойни птици (в т.ч. и щиглеците, често използвани за домашни любимци) са защитени от Закона за биологичното разнообразие /ЗБР/. Улавянето, притежаването, продажбата и убиването им е административно нарушение и глобата е до 5 000 лв.

Инициативата в Бургас се организира от проект "Солта на живота", LIFE+.

Входът за събитието на 11 май е свободен.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Бургас:
Станете благодетел в Кампанията "Подари от сърце - сбъдни мечта"
Община Бургас иска да управлява ПланетУм и Планетариума
Бургаските адвокати ще си имат свой дом
Ужасен инцидент с тротинетка в Бургас
3D биопринтер с изкуствен интелект спасява пациенти от ампутации ...
Рибари от Ченгене скеле не очакваха това да им се случи


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).