Шест италиански града вече преминаха на втори етап в надпреварата за Европейска столица на културата през 2019 г. Каляри, Лече, Матера, Перуджа, Равена и Сиена са градовете от Италия, впечатлили най-много журито - един от тях ще стане културна столица на Европа заедно с града, който бъде избран от България.
До края на годината ще станат ясни българските градове, които ще преминат на следващия етап в надпреварата. На 18 октомври Бургас, заедно с още седем кандидата от България, подаде своята проектна документация в Министерство на културата. В периода 10-12 декември, осемте български града ще се изправят пред жури, състоящо се от 6 експерта от България и 7 от други страни-членки на ЕС - те ще преценят, кои градове заслужават в най-голяма степен да бъдат носители на тази титла.
Преминалите на следващ етап кандидати ще бъдат посетени през 2014 г. от експертното жури, което на място ще се запознае с града, с неговите специфики и възможности. След това до края на 2014 г. ще стане ясен окончателният избор на града-победител. Той ще има четири години, за да подготви целогодишна културна програма със събития и инициативи, които да привлекат публика и артисти от цяла Европа.
До момента Бургас има всички шансове да спечели титлата. Концепцията на града за 2019-та г. е обединена под мотото "Бургас - Културен ускорител". Тя е вдъхновена от Големия андронен колайдер в Европейския център за ядрени изследвания (CERN). Културният ускорител събира, задвижва и сблъсква различни елементи на нашата среда, а сблъсъците водят до раждането на нови форми и проекти. По модела на Големия андронен колайдер и нашият Културен ускорител функционира чрез Потоци, Сфери и Проекти. Потоците включват: Културна индустрия, Знание, Социални иновации. Сферите са: Град, Територии и измерения, Креативни потоци, Хора, Следваща стъпка. Сферите са местата, в които Потоците се сблъскват, а от тези сблъсъци се раждат Проектите. Именно те формират програмата от събития за 2019 година.