България не е искала да бъде "гореща точка" за бежанците."Това са милиони хора вече, не са само 2-та милиона в Турция, не са само тези в Одрин, които са на нашата граница - 7-8 млн. вече се надигат от Сирия да тръгват към Европа. Службите докладват, че тези, които са били в бежански лагери в Ливан, Йордания, се прибират, продават каквото имат в Сирия, за да вземат някакви пари и да тръгнат да си търсят нова родина. Това е нечувана трагедия, която се случва на човечеството. Това сега започва", посочи още той.
Моите тревоги са повече, полагаме повече усилия, но това е вълна, никой не може да се предпази от нея. Огради, армия, мерки, които подпират тази вълна, но ако стане 8-10-12 млн., както са прогнозите през следващите месеци, изрази тревогата си Борисов.
Вчера Бойко Борисов обясни, че на заседанието на лидерите на ЕС в Брюксел в сряда вечерта България е поискала да получи финансова помощ от ЕС за посрещане на бежанската вълна, тъй като сме външна граница на ЕС.
Със същата тревога, каквато и на хората, попитах на Европейския съвет - какво би станало, ако не вземете дипломатически и политически мерки и не се спрат тези бежански потоци, заяви Борисов.
"Най-главно е да се създаде зона за сигурност в тези държави, в самата държава да им се огради територия, в която да учат, да живеят. С тези стотици милиони евра да ги задържим, за да не идват в Европа. Да се решат проблемите в Сирия и да се върнат по родните си места. Това е решението. Ако това не се случи, вълната идва", категоричен е Борисов.