© Bulfoto | | Всеки ден някой се качва в колата си след като е употребил алкохол. Според резултатите от проучване, проведено като част от кампанията "Алкохолът е лош шофьор" за 2015 г., това са 39% от всички шофьори, като само за град Бургас те са 27,6%. Почти през ден резултатът от това решение е тежко пътнотранспортно произшествие (ПТП), в което някой е ранен (общо за страната 222 души за първите 9 месеца на 2015 г., като само 4 от тях са в град Бургас), а средно всеки месец има и загинал. Според данните на проучването хората посочват шофирането в нетрезво състояние сред основните причини за множеството катастрофи по пътищата - 61.4% (спрямо 57.4% за Бургас) заедно с общото неспазване на правилата за движение - 82.5% (в сравнение с 80.7% за Бургас), манталитетa на хората - 61.2% (срещу 62.7% за Бургас) и лошите пътища - 44.3% (в сравнение с 29.3% за Бургас).
Според данните на Главна дирекция "Национална полиция" към МВР, обаче, алкохолът е причина само за 2.4% от тежките пътнотранспортни произшествия за 2014 г. и на 2.8% за първите 9 месеца на 2015 г. Въпреки това, проблемът е реален и всяка нова жертва допринася за черната статистика и "войната" на пътя. Промяната на поведението е и основната цел на кампанията "Алкохолът е лош шофьор".
Според данните на МВР санкционираните водачи за употреба на алкохол за първите 9 месеца на 2015 г. са 9 725, като в 790 от съставените актове водачът е причинил и ПТП. В по-голямата част от случаите, регистрираното количество алкохол е над 1.2 промила. Само за Бургас санкционираните за употреба на алкохол водачи за първите 9 месеца на 2015 г. са 1 107, като в 38 от съставените актове, водачът е причинил и ПТП. В по-голямата част от случаите, регистрираното количество алкохол също е над 1.2 промила.
Проучването, проведено в рамките на кампанията, доказва още веднъж безотговорното отношение на водачите към рисковете, които алкохолът поставя. Основната причина, която споделят хората, шофирали след консумация на алкохол, е мнението, че употребеният алкохол не е бил в голямо количество и това не им е попречило на шофирането - 51.2% общо за страната срещу 57% за Бургас. 14.5% (за Бургас 27%) от хората са се качили в колата след като са пили, защото не е имало друг начин да се приберат, а всеки 10-ти прави това без всякаква причина. За Бургас данните показват, че хората не карат пили без причина.
Парадоксално е, че хората ясно осъзнават рисковете от шофирането след употребата на алкохол и категорично не го одобряват - 80.7% общо за страната в сравнение с 83.1% за Бургас, но все пак 39% (за Бургас 27.60%) от тях продължават да го правят. 90% (за Бургас 82.9%) от участниците в проучването смятат, че шофирането пил е неприемливо, защото е опасно за живота им или този на околните. Едва 1.5% (за Бургас 4.6%) твърдят, че не карат пили, защото се опасяват от глоби или отнемане на шофьорската книжка. В същото време, 45.1% (42.10% за Бургас) от хората смятат, че липсата на строг контрол е основна причина за шофиране в нетрезво състояние, а почти 29% (в сравнение с 35.1% в Бургас) приемат, че размерът на санкциите оказва най-голямо влияние върху шофьорите да не шофират след употреба на алкохол. Това най-често е мнението на хора, които заявяват, че карат пили. Останалите предимно смятат, че нищо не може да окаже влияние върху шофьорите да не карат пили - 30.5% спрямо 32.3% за Бургас.
В тази връзка, само 7% признават, че свидетелството им за управление на МПС е отнемано заради употреба на алкохол, като за 25.8% от тях това се е случвало повече от веднъж. Любопитно е, че хората от Бургас заявяват, че никога не им е отнемано свидетелството заради употреба на алкохол. В същото време, почти половината от респондентите имат познат, чиято книжка е отнета заради каране в нетрезво състояние.
Според данни на МВР отнетите свидетелства за употреба на алкохол през 2014 г. са 14 087, а за първите 9 месеца на 2015 г. - 9389. Само за Бургас отнетите свидетелства за употреба на алкохол през миналата година са общо 690, а за първите 9 месеца на 2015 г. - 682.
Много показателна е реакцията на хората към шофьорите, употребили алкохол - 62.5% (почти колкото хората в Бургас - 62.1%) категорично заявяват, че не биха се качили при такъв водач. Интересно е, че почти всеки пети заявява, че би се качил при шофьор, който е пил, ако го познава и му вярва, защото го е правил и преди (за Бургас около 16.8% от хората). При шофьори, употребили алкохол, се качват най-вече хората, които споделят, че шофират пили, а най-рядко тези, които не шофират и младите.
Около 70% (за Бургас 75.5%) от всички респонденти са били в ситуация, при която се е налагало да изразят мнение срещу шофирането на познат след консумиране на алкохол, като е логично най-силна реакция да имат хората, които не карат пили. На близо 90% (около 97% за Бургас) от хората с книжка не им се е налагало да бъдат разубеждавани да карат пили. Никога не са разубеждавани предимно хората между 36 и 45 г. и шофиращите след употреба на алкохол. |