"Ние сме против административното налагане на намаляване на надценките, както на търговците на едро, така и на търговците на дребно", обясни причината за протеста той. "Тези дни много се върти спекулацията за двата процента. За пациентите те в парично изражение ще бъдат в стотинки", посочи Бургазлиев като даде пример с цената на аналгина, който ако сега струва 1.95 лв. ще се продава за 1.86 лева.
"С тези два процента по принцип за една аптека намаляването на средствата, както сме го изчислили, е между 14 и 16 процента, което се равнява на една заплата на фармацевт", обясни аптекарят. "В момента се афишира за 100% платените от Касата лекарства, че те някъде намаляват от 50 до 80 процента, но те по принцип се плащат заедно с ДДС не от пациента, а от Касата пациента не вижда това по джоба си , а говорим за другия вид медикаменти, които са на регистрационен режим т.е. лекарствените продукти, които са без рецепта", каза още Бургазлиев. По неговите думи ако ДДС се намали с няколко пункта ще се почувства реално намалението на цените на лекарствените продукти.
"При рецесията в Испания ДДС увеличи 21%, но медикаментите останаха на 4%. В други държави като Германия имаме редуциран ДДС, за медикаменти по Каса е 6%, а за останалите - 12%", даде примери той. Бургазлиев посочи, че при водените разговори с министъра на здравеопазването се получава сближаване на позициите по някои въпроси.
"Преди години сме свидетели на административно намаляване на надценките на лекарствените продукти по Каса, тогава тя реши че 8% по-малко ще дава, минаха години и се заведоха дела", допълни той като посочи, че отново могат да се заведат такива. "В момента в 39 общини няма абсолютно никакъв договор с Касата и хората не си получават медикаментите по Здравна каса и се опасяваме, че този брой ще порасни и хората няма да бъдат обслужвани по Здравна каса", изказа опасенията си Бургазлиев.
Източник: радио "Фокус"