Благотворителна инициатива на бургаските арменци предстои тази неделя
Арменската общност в Бургас няколкократно е провеждала благотворителни инициативи за нуждаещи се съграждани и сънародници. Обикновено това се случва на големи християнски празници. Събраните средства отиват за конкретно семейство или семейства, имащи нужда от подкрепа в труден период. При това не само от арменски произход, а най- последният пример е "Дните на арменската култура и традиции" през миналото лято.
Предстоящата инициатива ще е тази неделя- навръх Денят на народните будители и е в подкрепа на разорените домакинства в Армения и по- специално в размирния Нагорни Карабах /Арцах/, където се води неравна война и се нанасят непоправими погроми. Началото на благотворителния базар е 10 часа, а мястото е същото онова, където Ген. Александър Лермонтов бива посрещнат тържествено на 06.02.1878 г. за Освобождението на Бургас и се провежда тържествен водосвет в чест на освободителите, раздават се и дарове. Апропо- площадното пространство до арменския храм "Сурп Хач"/"Свети Кръст"/. По масите ще бъдат изложени всевъзможни кулинарни специалитети от автентичната арменска кухня и тематични сувенири. Сред тях ще фигурира много специален такъв, който се дава на скъпи гости в Армения и Нагорни Карабах, в знак на уважение и признателност. Става въпрос за символа на арменската държавност- Парламентът, в позлатена форма. Поставен в сърцевината на красив обков, с големината на малък гоблен. Събитието се очертава да е мащабно и озвучено, "във фокус" ще е и обичаният танцов състав "Нур". Организаторите са взели вече разрешение от местната власт за провеждане на събитието, което се очаква да бъде с широк обществен интерес. До стотинка, всичко ще бъде изпратено до адресатите извън граница. От името на обединен Бургас. "Надяваме се на подкрепа. Благодарим на всички онези които се включват от сърце и душа. И предварително на всички онези, които ще купят изложеното. Програмата ще е пред паметника за арменския геноцид с осиротялото момченце.
Посланието е да спре ужаса в древните арменски земи, откъдето християнството започва да се утвърждава като официална религия по целия свят, както и да не се повтаря престъплението към човечеството- 105 години по- късно с арменския народ. Извършителите с малки изключения са едни й същи. Тогава и сега се използва умело моментът, че всяка страна по света има собствени проблеми за разрешаване и не й е до чужди такива. Тогава е била Първата Световна война, а сега е пандемията от Ковид- 19. Не политизираме, а апелираме за човечност и милосърдие. От такова определено имат нужда разорените и невинни жертви от военната агресия в Нагорни Карабах или още Арцах, което е арменското наименование на борещата се за независимост държава. Държава, в която се е провел вече успешен референдум за такава независимост, при това преди доста години. Бургас винаги е бил и ще бъде мултикултурен град в най- добрият смисъл. Приносът на българите с арменски корен на място през годините е безспорен. Самият арменски храм пък е най- старата съществуваща сграда в морския град и освен всичко е и туристическо острие на Бургас", пишат в обръщение организаторите на Благотворителния базар за Арцах- тази неделя.