© Burgas24.bg | | Риболовният и рибопреработвателният бизнес у нас загива заради липсата на правилник, по който да се ползва преференцията - безакцизно гориво за кораби. В момента фирмите от бранша плащат по нормални цени и това е допълнителна тежест за тях заедно с кризата. Част от предприятията вече започнаха да редуцират персонала си, стана ясно от информация на БГ ФИШ- национално представената асоциацията, която защитава интересите на този бизнес. В бургаското предприятие "Черноморски риболов" са съкратени 30 души. Собственикът на фирмата Петър Василев каза, че още няколко от работниците му ще бъдат пуснати в неплатен отпуск и не е ясно докога. Той се опасява и от загуба на позиции на пазара и плащане на неустойки по неизпълнени договори за доставка на риба.
Петър Василев припомни, че 65 процента от себестойността на рибата се формира от горивата. В европейските страни въпросът е решен чрез безакцизно гориво или субсидии. "Ама нали и България е европейска държава !?!", каза още той.
При запазване на сегашната ситуация поскъпване на черноморската риба с 15 до 20 процента прогнозира и Ивайло Русинов, управител на друга голяма бургаска фирма "Атлантик". Той смята, че може да задържи числеността на персонала до месец- месец и половина. След това обаче също ще бъде принуден да премине към съкращения. Русинов добави, че имало идея наши бизнесмени да купуват безакцизно гориво от Румъния, където въпросът бил решен още в края на миналата година. Този вариант обаче отпаднал заради малка несъвместимост в законодателството на двете страни за изискуемите документи. Според него ненавременната реакция по отношение на този бранш е довела до блокиране на цяла индустрия.
По данни на БГ ФИШ и предприятията по Северното Черноморие са пристъпили към съкращения или се канят да направят такива. А междувременно никой не лови риба, защото е на загуба.
За собственика на созополската фирма "Динг" Николай Павлов по- страшното от съкращенията за него е, че може да загуби много от партньорските си връзки, които е създавал с години. "Фирмата ми е 20-годишна и никой не ми е помагал за контактите, които съм направил, за да просперира бизнесът и да има работа за хората", каза той. Павлов засега смята да запази числеността на служителите си, но не знае докога. |