Вече повече от месец лечебното заведение издирва близките на пациента и води кореспонденция със социалните служби. Мъжът е родом от Приморско, където е имал имот и роднини. Издирените леля и вуйчо обаче отказали да се грижат за него, защото били възрастни и болни. В момента МБАЛ Бургас със съдействието на Агенцията за социално подпомагане и МВР прави всичко възможно, за да снабди с документи мъжа, а след това да търси вариант за настаняването му социален дом, където да се грижат за него. Болницата е подала документи и той да бъде освидетелстван от ТЕЛК като инвалид, за да получава пенсия.
Съдбата на бездомника не е прецедент за Бургаската болница. Годишно тук постъпват десетки пациенти, които са изоставени от близки и роднини, самотни, неосигурени. Разходите за тях годишно надхвърлят 30 000 лв., които никой не компенсира.
"Няма друга болница в региона, която да упражнява подобни социални функции и да лекува нуждаещи се за своя сметка. Но считаме, че е необходимо да се създаде точен алгоритъм за действие в подобни ситуации, за да може за лечението на такива пациенти да има регламентирани източници на финансиране. Призовавам и общините от Бургаска област, които са акционери в болницата и чиито жители също лекуваме за своя сметка, да влязат в ролята си и да отделят финансови средства за болницата, както го прави например Община Бургас", коментира изпълнителният директор на МБАЛ Бургас д-р Георги Матев.