Общите цели на проекта са разработването и внедряването на съвременна система за управление на здравословните и безопасни условия на труд като се осигурят такива условия, които да гарантират намаляване на заболеваемостта сред работниците и свеждане до минимум на злополуките във фирмата. Като първа стъпка по проекта е извършен анализ на състоянието и проектиране на организацията на трудовата дейност в дружеството. След това е била разработена и внедрена система за управление на здравословните и безопасни условия на труд. По думите на Тончев, тази система вече работи успешно. По време на внедряване на системата са били обучени и сертифицирани 7 вътрешни одитори от дружеството, които ще контролират и подпомагат функционирането и бъдещото подобряване на системата.
Друга значителна част от средствата по проекта е била насочена към закупуване на висококачествени лични предпазни средства и работно облекло. Последната част от проекта е свързана с климатизиране на работни помещения и кабини на електрически кранове. Монтирани са 28 климатици. Климатизирани са общо 9 кабини и 19 работни помещения, които са за 70 лица. 143 работници и служители са получили по проекта висококачествени лични предпазни средства и работно облекло. Всички работници са обхванати от системата за здравословните и безопасни условия на труд. Общата стойност на проекта близо 128 хиляди лева като европейското финансиране е 101 711 лева.
Резултатите от проекта са, че значително са намалени заболеваемостта и трудовият травматизъм сред персонала.
"За пръв път в 110-годишната история дружеството няма допусната трудова злополука в период повече от една година", заяви Тончев.
Заради сложните метеорологични условия, в които работят служителите на порта, най-чести са острите респираторни заболявания и мускулно-скелетните увреждания. За механизаторите и кранистите са закупени специални колани. За една година битовите злополуки са намалели с над 50 %, с до 40% е намаляла заболеваемостта от респираторни заболявания, посочи Тончев.
Източник: Радио "Фокус"