Така и хазяите, и летовниците, успяват да останат скрити от зоркия поглед на властите. Много от собствениците декларират в общината минимален брой нощувки от порядъка на 15-20 за целия сезон. Никак не са малко обаче и тези, които пък изобщо не декларират. Контролът върху нощувките и броя на туристите макар да го има, на практика е абсолютно неефективен. Обяснението е просто - нито общината, нито данъчните имат необходимия ресурс от хора и време, за да проверяват всички частни квартири.
В малките курортни градчета като Несебър, Созопол, Приморско и Царево почти няма дом, в който да не се дават частни квартири през летния сезон. Броят на хазяите обаче, които добросъвестно обявяват реалния брой на туристите, е минимален. Според председателката на СДС-Приморско Миглена Барцулева една от основните причини хората да крият доходи е високият размер на туристическата такса.
В Приморско например тя е 1 лв. на турист за ден и се налага включително и на децата. Така ако един пенсионер дава в града 3 стаи с по 2 легла, той ще дължи в края на сезона между 500 и 700 лв. Хазяите обаче не са склонни да отделят такъв голям процент от приходите си и затова предпочитат да крият реалните нощувки.
"Другата причина, която демотивира местните, е, че в Приморско нищо не се прави за подобряване на инфраструктурата, както и за реклама на туризма в региона. А тези средства, които се събират от туристическите такси, трябва да се използват именно за това. Община Приморско единствена не участва този сезон на нито една туристическа борса", заяви Барцулева. Според нея е абсолютно несправедливо да се налагат еднакви тарифи и за 5-звездните хотели и за частните квартири, където печалбите са в пъти по-малки.