© Burgas24.bg | | Бивши и настоящи студенти от Бургаски свободен университет: | виж още | |
Приключи първият проект, спечелен от Бургаския свободен университет, финансиран от фонд "Научни изследвания" на МОН, на обща стойност 600 000 лева. Проф. дпн Галя Христозова, ръководител на проекта "Етнопсихолингвистични и социолингвистични аспекти в медийния език на пресата в България", и екипът, съставен от университетски преподаватели, представиха резултатите от тригодишното научно изследване на езика на вестниците в България през периода на членството на страната ни в ЕС, 2007-2013 година. Партньор на БСУ по проекта е "Триера комюникейшънс" ООД. По време на изследването са наблюдавани 13 вестника: Темите, които са анализирани, са: Етнос; Европейски съюз; Криза в политическия и в социалния живот; Криза в културата; Образът на политиците; Протести на гражданите. Проведени са четири представителни анкети от агенции. В резултат на мащабната събирателска и научноизследователска дейност, в която участват и студенти по Журналистика, се разработи иновационен модел за формиране на компетентности и диагностичен инструментариум за изследване на използвания медиен език в България спрямо националната идентичност на българина, културно-историческата компетентност на журналиста и характеристиките на социалната среда.
Резултатите от научноизследователската дейност са публикувани в над 35 статии, 2 монографии. Проведена е и научна конференция с над 30 участници от университети в цялата страна. Общо са публикувани над 1700 страници по темата на проекта. В процес на подготовка е обширна монография, включваща цялостната изследователска работа на екипа в периода 2009-2013 година.
В момента БСУ работи по над 10 национални и международни научноизследователски проекта на обща стойност 1 милион и 300 000 лева и над 100 000 евро. Последният проект, спечелен от БСУ, с ръководител отново проф. дпн Галя Христозова, е "Създаване на система за кариерно израстване на преподавателите в БСУ и на система за повишаване и надграждане на квалификацията им". Проектът е с продължителност 20 месеца и включва курсове за квалификация по информационни технологии, чужд език, курсове, свързани с усъвършенстване на преподавателската работа. |