В предходните години туристическият бранш бурно протестираше срещу задължението да се плащат такси за слушането на музика във всяко заведение и за всяко легло в хотелите, като таксата не бе обвързана с тяхната заетост. Като се мотивираха с кризата, мнозина хотелиери и ресторантьори посочваха спад в посещенията и цени за права, които им бяха твърде високи за плащане за празни легла и незаети ресторантски столове.
Около 0,3% е броят на участниците в туристическия бранш, които са подписали такива договори и коректно си внасят дължимите суми, заяви Георги Щерев, член на УС на БХРА. Факт е, че това най-често са представителите на световни хотелиерски вериги и хотели, чиито управители са чужденци, и за тях въпросът за това, дали е редно да се плаща, или не никога не е стоял. Освен постигнатата отстъпка, вече се прави диференциация на база категория на мястото за настаняване, брой легла, категория на ресторанта и брой места.
Семейните хотели например, които са с до 20 легла, ще плащат по 2 лв. на стая за цяла година. Така таксата се явява по-малка от стотинка на легло.
Разликата в таксата между най-ниската хотелска категория и петзвездните хотели е два пъти. Дължимата такса за изпълнителски права обаче се дели и според бройката на леглата. Колкото повече са леглата в един хотел, толкова по-ниска става цената, която се дължи за стая, и тази отстъпка може да стигне до 50% от първоначалната сума.
Там, където хотелите са разпръснати в малки селца, от министерството на икономиката и ПРОФОН ще разчитат на помощта на общините, които на първо място ще трябва да обяснят на собствениците за какъв тип дължима такса става дума. Мнозина от тях никога не са нито чували, нито предполагали, че за телевизора в стаята на госта се дължи такса.
При направените за миналата година над 600 проверки от инспектори на културното министерство при установено нарушение първо се пише констативен протокол и едва при продължаващо нарушение се издава акт.
Глобите на този етап са между 300 и 3 хил. лв. при първо нарушение, а при второ достигат до 5 хил. лв.
Георги Щерев от БХРА обясни, че техните 19 структури в страната ще информират членовете си за постигнатото споразумение. Според него почти нищожният дял на подписалите договори за изпълнителски права в туристическия бранш ще се увеличат на 50% до средата на 2011 г. Срокът на рамковия договор е до 2014 г., което дава възможност и на хотелиерите и ресторантьорите да планират разходите за музикалното оформление.
Плащането на авторски права не е функция от заетостта на конкретен обект, а част от услугата, която се предлага, обясни Ина Килева, изпълнителен директор на ПРОФОН. На този етап в България няма статистика нито за броя на хотелите и техните легла, нито за реалната им заетост. Ние обаче ще се съобразим със сезонността, както и с частичното затваряне на обекти, поради липса на достатъчно клиенти при подписването на всеки индивидуален договор. На този етап договори в цяла България като юридически лица са подписали 45 хотела.
Кризата, която удари Гърция, и повишаването на ДДС и в туризма вече доведе до над 10% спад в туристопотока на страна. Все пак браншът получава една отстъпка - в момента не се плащат дължимите суми за авторски права за музика в хотели и ресторанти като мярка за подкрепа на индустрията, обясни Ина Килева. Другата европейска държава, в която са опростени таксите поради спада в броя на туристите, е Хърватия.
В същото време в Холандия не се подписват договори, а всяко място, което пуска музика на база своя капацитет и вид бизнес, всеки месец получава фактура. Неплащането й се счита за криминално престъпление.
Източник: Монитор