© | | Атанасовско езеро е сериозно наводнено след последните обилни валежи в края на миналата седмица. Състоянието е близко до бедственото от 2010 г., когато цялото езеро и всички съоръжения за солодобив бяха потопени под вода. Сега нивото на езерото се е повишило с близо 1 метър. Най-пострадала е северната част, която е именно територията на поддържан резерват "Атанасовско езеро". Всички диги и валове са под вода, както и част от жп линиите, бохорните места и електрическите табла на солниците. Солеността на водите е силно понижена и липсват отделните басейни с различна соленост, които са характерни за езерото. Всичко това променя негативно екологичните условия и ще се отрази на неблагоприятно на ценните и уязвими местообитания и на самите обитатели на Атанасовско езеро, голяма част от които напускат езерото към околните разливни територии, които са плитки и безопасни за тях. Въпреки, че 7 км от канала, който опасва и защитава езерото от навлизане на сладки води (с обща дължина 23 км) е почистена в рамките на проект "Солта на живота", LIFE+, количеството на водите не може да бъде проведено към морето и навлиза в зоната на резервата. Служители на Черноморски солници АД обиколиха района, за да намерят източника на прииждащите на вълна води и установиха, че се изпускат следните микроязовири: "Курбара дере", "Погребите", "Герена", "Марин дере" и "Дермен дере", чийто води се изливат в канала, а оттам и в резервата.
"Количеството на падналия валеж само на 1 февруари 2015 г. на територията на Атанасовско езеро, регистрирано от нашата дъждомерна станция е 78 л/кв.м. в рамките на 24 часа. Само за януари са достигнати 20 % от годишната норма валежи в езерото. Повтаря се наводнението от 2010 г., което беше много тежко за тази територията и все още не сме се възстановили напълно след него, а ето че ни сполита ново подобно бедствие", заяви главния технолог на Черноморски солници АД - Деян Томов.
Необходима е спешна помощ от страна на държавата, за да се ликвидират пораженията върху резервата, за да може заедно с дейностите по проект "Солта на живота" да се гарантира опазване на лагуната и да се възстановят местата за гнездене и почивка на птиците. |