Анкета сред бургазлии: Бакшишът в заведенията не трябва да е задължителен
Бакшишът в заведенията не трябва да става задължителен, сочи анкета на Агенция "Фокус" сред бургазлии. Темата за размера на допълнителното възнаграждение стана актуална през последните няколко дни и бе повод за дискусия сред жителите на града.
По-голямата част от тях смятат, че размерът на бакшиша трябва да определя самият клиент и той да е на база удовлетвореността от услугата.
"По-скоро не съм съгласен бакшишът да е задължителен, защото това означава допълнително ДДС. Може да се предположи, че тези пари няма да попаднат в джоба на сервитьора, а например в този на някой недоброжелателен собственик на заведение. Друг е въпросът, че при една проверка от НАП, ако се намери разлика в наличността при сервитьора и тази, която е по касова бележка, отново може да се създаде проблем. Това трябва да се обмисли добре, за да не се притиска и тормози бизнесът. Иначе, даването на бакшиш е изцяло по желание на клиента. Нямаме норма като в други страни и всеки сам си преценя. Работил съм в този сектор и винаги оставям бакшиш, най-вече според качеството на обслужването", посочи един от запитаните бургазлии.
"Ако обслужването е добро, всеки нормален човек би оставил бакшиш", посочи негов съгражданин.
"Ако си доволен, не виждам причина да не оставиш бакшиш. Аз оставям винаги, ако обслужването е приятно. Истината е обаче, че на запад то е на доста по-добро ниво. Вероятно това се дължи и на качеството на обучение", заяви млад жител на града.
Други обаче са на мнение, че допълнителното възнаграждение трябва да се добави към сметката, както е по примера на някои държави.
"Ние с какво сме по-различни? Винаги има и опция да занесеш сам поръчката си на масата, за да не ти се налага да даваш бакшиш", каза един от анкетираните.
Темата коментираха и от Българската асоциация на заведенията (БАЗ), като посочиха в своя позиция, че държат на легализирането на бакшиша, но не настояват за задължителен такъв или облагането му с данък. "Защото в настоящата ситуация редовно се случват глоби и затваряния на заведения заради разлика в касовата наличност именно заради бакшиша, който получават сервитьорите", посочиха по-рано от БАЗ.