Търговците не бива да се сърдят от това, че общината ще има изисквания, но е важно те да се изработят съвместно- администрация, Общински съвет, гражданско общество. Няколкократно, когато е имало проблеми, сме изпращали писма до собствениците, за да могат да приведат визията на сградите в съответствие с изискванията, които имаме за средата. Това каза пред журналисти зам.-кметът по образование, култура и туризъм на Община Бургас
Йорданка Ананиева след проведената среща с представители на Инициативния комитет за реконструкцията на главната улица "Алеко Богориди", цитирана от "Фокус".
Ананиева обясни, че първоначално проектното предложение за ремонта на улицата не е одобрен от Общината и кметът е разпоредил да се изготви втори вариант, който да запази повече елементи от старата градска част на улицата. "Идеята е тя да изглежда едновременно съвременно и с елементи на градската среда, които са старинни. Не бива обаче да се забравя, че улицата е групов паметник на културата- една голяма част от къщите са частни. Те са паметници на културата и всяка една интервенция трябва да се съгласува с Министерството на културата. Няколкократно, когато е имало проблеми, сме изпращали писма до собствениците, за да могат да приведат визията на сградите в съответствие с изискванията, които имаме за средата. Мисля, че градът става все по-хубав и ще става все по-хубав, защото предстои реконструкция на улицата", каза още Ананиева.
Тя допълни, че се радва от факта, че има гражданска активност по този въпрос. "Винаги е имало обществено обсъждания на различни проекти, които изпълняваме. Дори не веднъж, а по няколко пъти са били подлагани на обществени обсъждания, за да се запознаят хората и да изразят гледните си точки преди проектът да бъде реализиран. Важно е знаковите проекти да получават широк обществен отзвук ,за да се съберат повече мнения, с които да се съобразим и да се реализират като проектни намерения. Много е лесно да се критикува после обаче е важно, когато има обществено обсъждане, хората да са активни", каза още зам.-кметът.
Ананиева обясни, че според изискванията на сега действащото законодателство промяната на местата, които са паметници на културата, би трябвало да се съгласуват с Националния институт за паметници на културата, което не винаги се случва. "Сега има внесена промяна в НС точно в тази част на Закона за недвижимото културно наследство и за това да се съгласуват всички неща, които са от местно значение на място т.е. да бъдат формирани звена, които да преценяват и да дават становища по отношение на всички желани промени. Ако има структура, която преценява визията в съответствие с изискванията на Закона за културното наследство, тогава контролът ще бъде по-добър по отношение на реализирането на тези инициативи на частния бизнес. На първо четене мина предложението. Предстои то да се разгледа на второ четене", каза още Ананиева. По думите й, общо четири ще бъдат центровете в страната, като единият ще е в Бургас и ще обслужва цялата Югоизточна България.