Те получиха общо 790 хил. лв. от правителството. Парите за наемане на спасители обаче идват твърде късно - процедурите са тромави.
Един от неохраняемите плажове е старият плаж на Сарафово. Той е в закътано заливче, което го прави предпочитан и от семейства с малки деца.
Спасители няма и на Северния плаж в Поморие, с много почивни бази край него.
От 57 неохраняеми плажа в Бургас областната управа ще се опита да намери спасители едва за пет. Сред тях и са екоплажовете Иракли и Корал.
"Ако направим процедура за всички плажове, тя ще ще приключи в средата на есента", казва областният управител на Бургас Вълчо Чолаков.
Във Варна най-дивите, но и най-посещавани плажове са и най-проблемни.
"Карадере и Паша дере - там самите фирми, които извършват водно- спасителна дейност, и БЧК отказват да сложат водно спасяване, тъй като е много труден достъпът до плажа", коментира областният управител на Варна Стоян Пасев.
Километрите черен път се превръщат в пречка за линейките.
От Областната управа се надяват на компромис от Агенцията за обществени поръчки - да им позволи да наемат спасители с пряко договаряне.
Най-рано спасители, макар и само на някои от плажовете, могат да бъдат осигурени в средата на юли. Неусвоените пари трябва да бъдат върнати на държавата.