Днес, обявеното мероприятие на Национално сдружение "Младежки глас" по повод Световния ден за борба с диабета - не се състоя. Организаторите дори не се извиниха на медиите за фала. Вместо тях, Радка Жекова - председател на сдружение "Диабетни грижи" разказа за проблемите на болните, предаде репортер на
Burgas24.bg.
Диабетно болните в областта са 9 800. Това е два пъти по-малко от досегашните официални данни, за над 15-16 хиляди.
"Бройката е намалена, защото отпаднаха хора, които се водят на инсулин. А всъщност това са хора, които се водят проформа за диабетици и са на инсулин, заради безплатно получаване на глюкомерите. В същото време се пропиляват много пари и се изхвърля лекарството. Това е престъпление", обясни Жекова.
Първото стъпало в борбата с диабета, за съжаление, се пропуска - това са семейните лекари, които трябва да насочват хората към съответните специалисти - ендокринолози, съдови и очни специалисти, за да има реална преференция и профилактика. Когато усложненията се отключат - вече става късно, те водят и до ранна смъртност и оскъпено лечение", разясни председателката на сдружението.
Като успех тя определи съставянето на регистър. С него ще се осъществи строг контрол на финансите и така освободените средства ще се насочват към превантивните мерки.
Липсата на контрол в здравните грижи тя определи като основен проблем не само за диабетно болните, а за цялото здравеопазване.
Сдружение "Диабетни грижи" съществува и работи повече от 20 години в града. Съвместно с община Бургас и областна администрация, асоциацията ще проведе информационна кампания под наслов "Отворени врати. Що е диабетът в 14 училища. От 8.30 до 17.00ч. доброволци ще измерват нивата на кръвната захар и на кръвното налягане.
На 27 ноември сдружението ще проведе инициативата "Заедно в профилактиката срещу усложненията на диабет".