8 души са завършили за джипита от 2000-а насам
Не повече от 8 са новозавършилите студенти със специализация по общопрактикуваща медици от 2000 година до сега, каза д-р Петко Желязков, председател на регионалния съюз на личните лекари. "Положението в обща медицинската практика не е розово", категоричен е той.
Единици са студените, които решават след основното си образование по медицина да продължат с тази по-тясна специалност, обясни д-р Желязков. Самата специалност съществува от преди 10 години. Според личният лекар общата медицинска практика е много натоварваща, тъй като почти цялото време е свързано с обслужването на пациенти. Общопрактикуващите лекари са на 24-часово разположение и денонощни консултации по телефона.
"Това време е почти запълнено на колегите в малките населени места и малките общини, където те са търсени по всяко време и са на разположение почти по всяко време на денонощието, защото са затруднени да се кооперират с други колеги. Има общини, в които има най-много четирима общопрактикуващи лекари и те трябва да осигуряват 24-часово обслужване, което е по 10-12 дежурства на човек. Има общини, които са по 2 човека, което означава, че целият месец се разделя на две за да може да бъде обслужен", обясни джипито.
"Има колеги с обхванати около 7-8 малки населени места, които пътуват непрекъснато и това е свързано с много разходи и па-малко постъпления. Малко по-добро е положението в големите поликлиники, където 10-15 човека могат да дават дежурства като се комбинират и да дават по-малко дежурства за тези 24-часови разположения", допълни той.
Според него начинът този проблем да намери решение и да отпадне като ангажимент на личните лекари е да останат само т.н. колцентрове или медицински центрове за обслужване извън работното време на джипитата. Към момента обаче Министерството на здравеопазването няма финансов ресурс за това, обясни д-р Желязков.
"От друга страна много млади колеги, нямайки познания смятат, че общомедицинската практика е нещо много елементарно. Много по-добре звучат други по-тесни специалности като хирургия и АГ, които са и по-добре заплатени в големите болници", посочи специалистът. Трябва да има някакви финансови стимули и други облекчения за да може хората наистина да желаят тази специалност, посочи д-р Желязков.
Източник: Агенция "Фокус"