69 милиона просрочени задължения са внесени в НАП Бургас за четири месеца
Бизнесът в бургаски регион намалява своите просрочени задължения като същевременно увеличава скоростта на тяхното внасяне в републиканския бюджет. Само за първите четири месеца на годината в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите в Бургас са внесени 69 милиона лева просрочени данъчни и осигурителни задължения.
В сравнения със същия период на миналата година общият фирмен дълг към НАП е намалял с 5 милиона лева, показват данните на приходното ведомство в морския град. Резултатите са вследствие и на активната политика на приходната администрация към бизнеса и задължените лица, част от която е сключването на споразумения за разсрочено погасяване на задълженията. По този начин на фирмите се дава възможност нормално да продължават дейността си като не се прекъсва разплащането към служителите и контрагентите, както и покриването на текущите разходи. Същевременно към бюджета регулярно се превеждат предварително договорените с НАП вноски до окончателното изчистване на натрупаното просрочено задължение. Процентът на доброволното погасяване на просрочени задължения към териториалната структура на НАП в Бургас вече е достигнал 87, уточниха от приходното ведомство.
Във връзка със засиления контрол по спазване на данъчно-осигурителното законодателство по време на активния летен туристически сезон, от НАП Бургас коментираха, че към фирмите с просрочени задължения, които формират приходи и не предприемат каквито и да са стъпки за погасяване на натрупаните задължения, ще се прилага и крайната мярка на принудителното събиране - изземване на пари от каса, а техните активи ще бъдат обявявани за продан чрез публични търгове.
От началото на годината са поведени 101 търга с имущество на задължени лица.
Същевременно на сайта на НАП приходното ведомство в Бургас е обявило за продажба още стотици земеделски имоти, селскостопански сгради, офиси, апартаменти и части от хотелски комплекси, както и моторни превозни средства. Активите са главно на юридически лица, които във времето не са предприели действия за погасяване на своите задължения към бюджета.