© Impact Press Group | | Над 680 са обучените водни спасители от началото на годината до сега. Те предпочитат работата в чужбина, защото максималната им заплата у нас е 700 лева."Считаме, че ако има толкова много хора, че да се напълни целия плаж, и да се предлагат услуги по плажа, ще има и средства да се намери начин как да се назначат и спасители," коментира пред bTV председателят на Националната комисия по водно спасяване Стоян Андонов.
Спасителката Мануела Атанасова е избрала да остане в България и се гордее, че е спасила човешки живот.
"Момичето, което плуваше, тръгна зад шамандурата, изплаши се, тръгна да пипа дъно, но дъно вече нямаше, аз влязох, подадох й буя, тя се хвана и я извлякох. Тя, разбира се, благодари. Все още има възпитани хора, които благодарят и уважават нашата професия," сподели Мануела.
От Българския червен кръст алармират, че две трети от учениците не могат да плуват. Въпреки, че трагичните инциденти във водоемите намаляват, деца и възрастни не спазват основни правила за безопасност.
Спасителите препоръчват преди плуване да не се преяжда и да не се употребява алкохол. "Задължително да не се прекалява с прекомерните усилия," посъветва още Мануела.
На плажа най-важна остава флаговата сигнализация, която не бива да се подценява. |