© Impact Press Group | | 65 плажа по морето това лято остават без стопани и са забранени за ползване. Това стана известно след първата внезапна проверка на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), ДНСК и Морска администрация. Тя е била на всички 86 плажа, за които министерството има сключени договори за концесия или наем."С 11 са по-малко плажовете без концесионери или наематели по родното Черноморие в сравнение с миналата година", съобщи Екатерина Захариева, зам.-министър на МРРБ. "Позитивно е, че при плажовете, на които миналата година са били наложени големи санкции, тази година при тях не са констатирани нарушения.
Такива са плажовете на Албена и Златни пясъци, които тази година са в много добро състояние. По-големите санкции вършат добра работа. Внезапните проверки по плажовете ще продължават през целия сезон", добави Захариева.
За да няма спорове за зоните, които трябва да останат за свободно ползване, и площта, заета от заведения, в проверката са взели участие и групи от Агенцията по кадастъра.
Те са носели със себе си цялата необходима техника и са заснемали точно състоянието на терена. Подобно нещо се прави за първи път. Най-честите нарушения, констатирани при проверката на плажовете, са свързани с недостатъчно спасители, недобро обезопасяване на водните площи и медицинското обслужване, както и намаляване на зоните за свободно ползване.
На две места е установено, че хората нямат свободен достъп и на стопаните им са издадени актове. Единият санкциониран плаж е Ривиера, където има ограда откъм Златни пясъци. Другият е Русалка.
С най-много нарушения от последната проверка са плажовете Созопол-Запад, Къмпинг-Китен, Бяла-централен 1 и 4, които не са имали спасители, както и Шкорпиловци-Север и Слънчев бряг-Север. На други места спасителните постове са били в пъти по-малко от необходимите. На 26 плажа не са били ясно означени зоните за къпане във водата и за джетовете и другите плавателни средства.
По време на проверката е установено, че 12 плажа са без медицински пункт.
Внезапната проверка на строителното министерство установи повече капанчета от разрешеното на 13 плажа. На някои места те са в пъти над допустимото.
На Слънчев бряг-Север заведенията са заемали 4,6% от площта на плажа, вместо само 1 на сто. На Созопол-Харманите - 2,78%, вместо - 1%, Моби дик - 3,6%, вместо разрешенията 1 процент. Кранево-Север - 4,9%, вместо - 1%, Кабакум-Север - 8,8%, вместо -2%.
"Незаконните съоръжения по плажа ще бъдат съборени чак след края на сезона, а сега е забранено ползването им", съобщи Милен Топалов, директор в МРРБ. "Най-тежкият случай на нелегален градеж е установен в Каварна. Там без разрешение е изградена бетонна площадка. Незаконни буни са били направени и на плаж Робинзон край курорта Св. Влас". За тях е издадена заповед за премахване", уточни той.
Източник: в. "Монитор" |