Две са формите на трафик на хора, които са характерни за Бургаски регион. На първо място е трафик с цел сексуална експлоатация. "В това число влиза и т.н. "вътрешен трафик", който се случва в рамките на страната, защото особено през летния сезон, в курортите по Черноморието идват много момичета от вътрешността на страната и тук биват експлоатирани", обясни Янева.
Втората характерна форма е трафика на бременни жени в Гърция с цел продажба на бебета им. "Това е уникален феномен за нашата страна, няма го никъде другаде в света, този форма на трафик на хора", категорична бе Янева.
Няколко от жертвите през миналата година са били момичето от елитни гимназии. През последните години почти не се използват силови методи за въвличане в трафик на хора.
"Използват се т.н. "меки методи" и особено разпространен е т.н. метод "ловърбой", при който сводникът установява много близки емоционални отношения с жертвата т.е. тя се влюбва в него и е готова да направи всичко, включително и да проституира за да бъде с него", обясни Янева. Рисковите групи са предимно жени и момичета като непълнолетните са по-малък брой. Трафикантите се насочват най-вече към момичета над 18 години, които нямат проблем да напускат страната самостоятелно. При трудовата експлоатация по-голямата част са мъже. Най-вече жени от ромските квартали се използват за продажбата на бебетата им в Гърция.
За миналата година статистиката отбелязва между 500 и 600 жертви на трафик за страната. "Това е само върхът на айсберга, защото жертвите са хиляди", категорична бе Янева. В Бургас съществува приют за жертвите на трафик на хора, той е втори за страната, първият е във Варна. В бургаския държавен приют капацитетът е 6 места. Той съществува от 2 години и почти през цялото време е запълнен. Настаняваме предимно момичета и жени, които са жертви на трафик с цел сексуална експлоатация и се връщат от страните от Западна Европа, основно Австрия, Германия, Полша, Сърбия.
Източник: Радио "Фокус"