Днес Окръжна прокуратура Бургас поиска срещу Маевски да бъде взета най-тежката мярка за неотклонение, като се мотивира с тежестта на повдигнатото му обвинение, за което е привлечен да отговаря. Престъплението е довършено на територията на Република България в гр. Бургас, където едва след евакуацията на пътниците и екипажа на самолета заплахата е преустановена. От извършените до момента процесуално-следствени действия са събрани достатъчно доказателства, от които може да се направи извод, че именно обвиняемият е извършил престъплението. Според прокурора това е единствената адекватна мярка предвид обстоятелството, че Маевски е чужд гражданин и за да може в максимално кратък срок да се приключи разследването. Той няма адрес за призоваване в страната, от което може да се направи извод, че е налице реална опасност да напусне пределите на страната и да се укрие.
Защитникът на Маевски пледира пред съда да не уважава искането на прокуратурата. Според адвоката липсва обосновано предположение, че неговия подзащитен е извършил престъплението, за което му е повдигнато обвинение. Той посочи, че от разпитите на всички свидетели става ясно, че нито един от пътниците не е чул или е разбрал за казаното от обвиняемия. Единствено стюарда е чул два пъти произнасянето на думата - бомба от страна на Маевски. След което е съобщил на главната стюардеса, за това което му е станало достояние, а тя е уведомила капитана на самолета, който е предприел действия по принудително приземяване. По време на полета Маевски е обсъждал разговор, проведен предната вечер със свой приятел, за поставена бомба в руски самолет, който е бил свален над Египет. Става въпрос за едно недоразумение и интерпретация на информацията относно руския самолет. Защитникът посочи, че по делото няма и доказателства обвиняемия да се укрие. Той е с чисто съдебно минало и не е издирван от нито един контролен орган. Адвокатът счита, че всяка друга мярка може де е адекватна и не може само тежестта на повдигнатото му обвинение да е предпоставка за налагане на най - тежката мярка за процесуална принуда. Той помоли съда да му наложи по-лека - домашен арест, като му осигури място, където да бъде настанен до приключване на наказателното производство, парична гаранция в размер на 2 000 лева, подписка или забрана да напуска пределите на страната, с което ще може да се реализира наказателната отговорност на Маевски.
В съдебната зала Маевски заяви, че се извинява за стореното и много съжалява. Той не се съгласи с повдигнатото му обвинение и заяви пред съда, че се чувства зле и преживява тежко факта, че е бил неправилно разбран.
Окръжен съд Бургас, като взе предвид представените по делото доказателства и становищата на страните, прие за установено, че Маевски е привлечен да отговаря за тежко умишлено престъпление, за което се предвижда наказание от 3 до 15 години лишаване от свобода. Като пътник на полет Р 78015 с дестинация Варшава - Хургада е бил залят с вода от стюарда на самолета. След изказано от него негодувание, стюардът се е пошегувал, че в Хургада времето е топло и панталонът му ще изсъхне. Отговаряйки на шегата на стюарда, обвиняемият е изразил съмнение дали самолетът ще пристигне в Хургада, като при тези свои съмнения той споменал думата "бомба". Неуместната шега от страна на Маевски е предизвикала притеснение в стюарда, който е докладвал на екипажа за наличието на бомба на самолет. В последствие с обвиняемия е бил проведен разговор от страна на стюардеса на полета, пред която обвиняемият се извинил за неуместната си шега и дори целунал ръката на й в знак на извинение. Въпреки това негово извинение, било докладвано на командира на самолета, че е възможно на борда да има бомба и същият, действайки съгласно инструкциите, поискал разрешение за кацане на Летище Бургас.
Действително, деянието, предмет на обвинението срещу Маевски, с оглед на неговите конкретно проявени характеристики и засегнатите обществени отношения, бележи висока степен на обществена опасност. Доказателствената съвкупност, обаче по делото позволява да се направи извода, че обвиняемият не е действал умишлено, а провокиран от един битов конфликт и под влияние на употребено известно количество алкохол, е отправил неуместна шега към стюарда.
Изхождайки от всичко това и предвид отсъствието на доказателства по делото, насочващи към други противоправни прояви на обвиняемия, включително и чистото му съдебно минало, съдът намери, че личната обществена опасност на обвиняемия не е завишена.
Съдът отчете на следващо място и обстоятелството, че към момента доказателствената съвкупност по делото е обезпечена, тъй като всички свидетели по делото са разпитани пред съдия от Бургаския окръжен съд, след което същите са напуснали пределите на Р България. Обективно, към момента задържането на обвиняемия не би обслужило наказателния процес в неговата досъдебна фаза, а би се превърнало в предварителна санкция срещу Маевски, което би противоречило на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, както и задължителното тълкуване нормите на Наказателно-процесуален кодекс, дадени в Тълкувателно решение № 1/2002 год. на ОСНК на ВКС.
С тези мотиви, Бургаският окръжен съд намери, че адекватна мярка за неотклонение, с която ще бъдат постигнати целите на закона в случая се явява парична гаранция в размер на пет хиляди лева. Същата в достатъчна степен ще гарантира бъдещо правомерно поведение на обвиняемия и ще обезпечи явяването му пред органа по разследване, с оглед срочното и законосъобразно приключване на воденото наказателно производство.
Актът на съда може да бъде протестиран и обжалван в 3-дневен срок. Евентуалната въззивна мярка е насрочена в Апелативен съд Бургас на 27.11.2015 г. от 14.00 часа.