„Ще дам пример. Ако притежавате в квартал Х имот, за който имате нотариален акт за 500 кв.м., а по регулация имотът е 600 кв.м. Остават едни 100 кв.м., които принадлежат към вашия двор, към вашата регулация, но в същото време там съсобственик ви се явява общината и вие в общи линии нищо не можете да предприемете без съгласие на общината, а тя самата не е заинтересована да държи тази собственост, така че когато се появи инвестиционен интерес от страна на гражданите се преминава към процедурата за прекратяване на съсобствеността на общинска собственост. Другият способ е продажба на търг на имоти, които в общи линии нямат функция да изпълняват някакви социални дейности или пък не са част от нещо, към което общината има интерес да инвестира или да развива по този начин. По тази причина, това са най-вече имоти, които се намират в селата, които са към община Бургас или в кварталите - периодично се пускат такива имоти, там хората се явяват на търг и си закупуват имота, към който имат интерес", обясни Ташо Желев.
Той допълни, че интересът от страна на купувачите е предимно във вилна зона „Минерални бани", където по думите му цените са добри. Всички цени са съпоставими с пазарните цени, тъй като за всяка една сделка се прави пазарна оценка, която освен че се разглежда в структурите на общинската администрация, тя минава през одобрение на комисията по общинска собственост и стопанска политика и на финала трябва да получи одобрение на общинския съвет.
„Пазарът е едно много интересно нещо и цените се стремят да намерят равновесното си положение - както спадат цените на недвижимите имоти, така спадат и цените на строителната продукция. Тъй като по закон постъпленията от общинска собственост могат да се използват само за инвестиции на общината - в развитие на инфраструктурата, строителство на обекти от социалната и образователна инфраструктура и т.н., така че нещата се балансират по законите на пазара", допълни Ташо Желев.
Източник: Агенция "Фокус"