© Burgas24.bg | | 38 лица с ефективни присъди от Апелативен район Бургас са обявени за издирване през 2014 г. Това каза на брифинг пред журналисти Любомир Петров, административния ръководител на Апелативна прокуратура - Бургас. Те представляват около 3.3% от изпратените за изпълнение присъди, разясни прокурор Петров. Той допълни, че повече са с наказания за кражби, грабежи и др.Петров обясни, че от прокуратурата имат 12 мотивирани предложения за в административните съдилища за налагане на имуществени санкции срещу юридически лица за констатирана облага от тях, когато техните собственици, представители, пълномощници са извършили престъпление, най-вече данъчни. Две са уважени, 3 от предходен период са влезли в сила. Предложенията на прокуратурата са общо за 2 092 000 лева.
"През 2013 година при 24 такива предложения за цялата страна 19 бяха наши", посочи още апелативният прокурор. 3069 съдебни акта е получила прокуратурата за изпълнение. От тях изпратени за изпълнение са 3028 или 98.7%. По 88.08% от присъдите е започнало реално изпълнение. Проблем има с неустановяването на местонахождението на лица, които трябва да изтърпяват присъдите си.
"На територията на цялата страна се подготвя една мащабна проверка точно за действията на МВР, които се укриват от правосъдието", посочи още той. Апелативният прокурор допълни, че не са добри показателните по делата за корупционните престъпления. За миналата година те са 338, но разследването е приключило по 139, прекратени са 83.
"Имаме спад при решените, внесените и при осъдените лица", допълни прокурорът.
По обем прокурорска дейност Окръжна прокуратура - Бургас е на трето място в страната, а Районна прокуратура - Бургас -на четвърто. По средна натовареност на реално работил прокурор, Районна прокуратура - Бургас е на второ място в страната. Окръжна прокуратура - Бургас е на първо място в страната по средна натовареност на един прокурор. На първо място в цялата страна е Районна прокуратура - Несебър, а на трето място - Елхово.
Работата на прокуратурата в Елхово е натоварена, заради бежанските дела. Прокурорът обясни, че по тези дела има огромни проблеми с преводачите.
"Ограничени сме в сумите, които се плащат за превод", допълни той като посочи, че става въпрос за редки езици. Прокурор Петров посочи, че е трудно да се установи самоличността на бежанците, тъй като повечето от тях нямат документи за самоличност.
Източник: Радио "Фокус" |