У нас родителите се разделят на три равностойни по дял групи според разходите за децата ученици. 31 на сто от семействата се впускат да купуват пособия за над 300 лв., а същият процент се ограничават в диапазона между 100 и 200 лв. Останалата група нашенци са заделили под 100 лв. за подготовка на децата си.
Мнозинството от домакинствата с едно дете са посочили, че ще достигнат 200 лв. за учебници и тетрадки. Тази сума дори надхвърля разходите на някои семейства с двама гимназисти, отчита статистиката. "Този парадокс може да се обясни с факта, че по-малките ученици в семейството често използват ученическите пособия, наследени от големите братя, сестри или просто познат комшия и това спомага за намаляването на разходите", обясниха експерти в търговията с учебни помагала.
Българите масово издирват офертите с най-евтините цени, а не хвърлят заплатите си за тетрадки и химикали в най-близката книжарница, гласят резултатите от допитването. 45% от анкетираните твърдо отказват да купят помагала в последния момент и правят собствени проучвания на пазара преди началото на учебната година. Най-новият хит сред родителите били да пуснат търсачката в интернет за предлаганите цени в големите търговски вериги.
Освен изгодната цена родителите се вълнуват и колко време ще издържат ученическите принадлежности. Проучването разкрива, че за всеки втори българин е важно да купи не само евтини неща, но и такива с добра трайност и качество.
За четирима от пет наши сънародници това е фактор от ключово значение при закупуване на компютър преди началото на учебната година. По-голямата част от българите смятат за важно качеството на училищните принадлежности, екипировката за физическо и чантата.
Източник: в. "Монитор"