Данните от проучването сочат, че средният дял на служителите получили длъжностна характеристика за страната е 83,5%. Най‐висок е делът на наетите лица, които не са получили длъжностна характеристика в Югоизточния район - общо 18,6%, следван от Северозападния и Североизточния райони, съответно с 17,4% и 17,3%. Липсата на длъжностна характеристика представлява препятствие за нормалното изпълнение на работата.
Резултатите показват още, че делът на не познаващите нивата на минималните осигурителни прагове за съответните длъжности и професии варира от 13,6% за Северен централен район до почти 37% за Югоизточен район. Средната стойност за страната е над 30%.
Най-често нерегламентирани възнаграждения се получават в Североизточния и Югозападния район, съответно 2,6% и 2,0%. Най-нисък е делът на трудовите договори в Североизточен район - 83,5%, което с почти 10% по-малко от средната за страната стойност - 92,2%. Най-много сключени договори има в Северозападния район - 97,8%.
Според работодателите, най‐висок е делът на сключените колективни договори в Североизточен и Югоизточен район за планиране, съответно 25,5% и 25,1%. Най‐нисък е делът на колективните договори в Южен централен район - 16,6%.
Проучването на БТПП е сред най-значителните по обхват от провежданите до сега в страната. Това се дължи на изследването на степента на информираност относно нормативната уредба на трудовоправните и осигурителните отношения освен по региони и по отрасли.
Направеното проучване цели да установи негативните практики в прилагането на нормативната уредба в областта на трудовоправните и осигурителните отношения. На базата на анализа им ще бъдат формулирани мерките, чрез които да бъде повишена обществената нетърпимост към неформалната икономика.