Жилищният пазар "прегря" и станахме свидетели на невиждани цени, и буквално чакане "на опашка" за имоти
Надценен ли е пазарът на недвижими имоти в България? Това е въпрос, който вълнува почти всички хора в момента. Отговорът е важен както за хората, които в сега търсят нов дом, така и за онези, които обмислят продажба на жилище.
В последните години жилищният пазар в страната "прегря“ и станахме свидетели на невиждани цени, и буквално чакане "на опашка“ за имоти въпреки високите цени. На фона на всичко това някои експерти са на мнение, че вече наблюдаваме изкривяване на цените на имотите.
Дали е надценен пазарът в момента? По-точният въпрос е дали се намира в състояние, в което се изкривяват цените на имотите? Според мен, да. Намираме се в началото на такъв процес“, каза д-р Мирослав Владимиров, преподавател в Икономически университет – Варна, член на Съвета на директорите на "ЕРА България“, цитиран от economic.bg.
Според него цялата "лудост“, която наблюдаваме на жилищния пазар в последните години се дължи на оптимизма, който имат хората вследствие на растящите заплатите и ниските лихви по ипотеките.
Пазарът се превръща се превръща в един самогенериращ се механизъм. Единствено регулатора може да въведе някакво равновесие“, казва д-р Мирослав Владимиров.
Припомняме, че през тази година БНБ въведе механизъм за следене на отпусканите ипотечни кредити, а по-късно през годината постави нови изисквания към банките, според които финансовите институции в България могат да финансират до 85% от стойността на жилището или т. нар. съотношение между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане (LTV-O).
През 2025 г. вероятно ще станем свидетели на нови опити БНБ да ограничи кредитирането на най-уязвимите групи на пазара. Тези, които нямат минимален сосбтвен капитал“, казва д-р Владимиров.
По думите му пазарът вече показва склонност на надценени имоти.
Достигна ли пазарът своя пик?
От думите на изпълнителния директор на Bulgarian Properties Полина Стойкова, пазарът вече е достигнал своят пик.
"Надявам се, че хората ще осъзнаят, че е достигнат ценови пик“, каза тя по повод липсата на предлагане на жилища на вторичен пазар (бел. ред. готови жилища).
За теорията, че много от българите задържат жилищата с цел изчакване пазара да се нажежи още повече, се говори от доста време насам. А това допълнително утежнява ситуацията, в която се намираме – много голямо търсене и ограничено предлагане.