От 16 до 19 октомври са издадени близо 60 000 електронни рецепти. От тях 65% са изпълнени. Другите вероятно са били връщани. Не са нарушени правата на пациентите за достъп до лечение. Няма нужда от обучителна програма за системата за електронни рецепти, защото от две години лекарите могат да ги изписват. В момента достъпът до лекарства е улеснен. Пълното електронно изписване на медикаменти важи само за антибиотици и антидиабетични препарати. Хората са свикнали да си купуват антибиотици без рецепта и това е голям проблем. Това заяви здравният министър
Христо Хинков.
По думите му има рязко повишаване на заявените и издадените електронни рецепти. "От 2 години лекарите имат възможност да изписват електронни заедно с белите рецепти. През това време системата можеше да се тества. Софтуерът работи, проблемът с кода, изписан на лекарството на електронната рецепта, вече е разрешен. Когато кодът излезе, а медикаментът го няма, се оказва, че аптекарят не може да го замени с друго с различен код. Сега се взе решение да има първичен код, който важи за всички препарати", обясни той.
Според него, ако пак се въведат хартиени рецепти, електронните никога няма да бъдат въведени отново. "Имаме естествена съпротива срещу всяко нововъведение. Чрез електронната рецепта ще се преодолеят затрудненията с достъпа до лекарства. Имаме предвид мерките, предложени от БЛС. Нашата цел е пациентът да получи лекарствата си, не е вярно, че сега достъпът е по-затруднен", смята Хинков, цитиран от NOVA.
От тази седмица Здравното министерство въведе изцяло електронните рецепти при изписването на антибиотици и медикаменти за диабет, което доведе до огромно напрежение сред пациенти, фармацевти и лекари. От Българския лекарски съюз заплашиха с протест и съдебни дела. Омбудсманът заяви, че са нарушени правата на пациентите до лечение.