© Burgas24.bg | | Сериозно затягане на контрола над енергото планира Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). По време на одитите, които ще извършва в енергийните фирми занапред, регулаторът ще следи стриктно дали те спазват законовите изисквания при образуването на цените на тока. Както и дали извършват планираните инвестиции и отразява ли се това в развитието на мрежата, повишаване на сигурността и в по-качествени услуги за потребителите. Одитите ще се извършват чрез проверки на място в енергодружествата, както и по документи. Всичко това е предвидено в проекта за промяна на Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката. Измененията ще бъдат обсъдени публично във вторник, а за да влязат в сила, трябва да бъдат одобрени от Министерския съвет и да бъдат обнародвани в "Държавен вестник".Промените идват след като миналата година по искане на премиера Бойко Борисов енергийният регулатор направи за първи път такива одити на трите енергодружества у нас - ЕВН, Е.Он и ЧЕЗ. Тогава ДКЕВР установи редица нарушения, включително по лицензионната дейност. Наяве излязоха и договорите за външни услуги, които компаниите са сключвали, като за голяма част от тях се оказа, че са със свързани фирми. След проверката ДКЕВР глоби трите ЕРП-та с общо 3 млн. лв. Компаниите обжалваха санкциите пред съда, тъй като не бяха съгласни с констатациите на регулатора. По-късно зам.-шефът на парламентарната група на ГЕРБ Валентин Николов внесе поправка в Закона за енергетиката, която позволи на ДКЕВР да възлага такива одити като принудителна административна мярка и то за сметка на одитираните дружества.
Промените в Наредбата за лицензиране предвиждат още детайлни изисквания за това кой може да е проверяващ. Освен експерти от ДКЕВР одитите могат да се извършват и от външни за комисията специалисти. За всяка отделна проверка външните експерти ще се подбират от предварително изготвен от комисията списък.
Одиторите ще декларират и липсата на конфликт на интереси
с проверяваните дружества. Енергото ще плаща разходите по проверката на 100%, като част от сумата ще се дава в аванс.
Освен това промените предвиждат ДКЕВР да може да инициира промени в общите условия на енергийните фирми, без за това да е необходимо, както е сега, да е настъпила промяна в законодателството. Или пък решения на държавни или съдебни органи да налагат промяната на общите условия.
В проекта на наредбата се уреждат и редица въпроси, свързани с централите, произвеждащи ток от възобновяеми източници като например общите условия за присъединяването им към мрежата, обявяването на капацитета на мрежата за присъединяване на такива централи и други.
Източник: в. "Монитор" |