© Burgas24.bg | | Затягането на контрола върху изискването да имаме рецепта, когато отиваме в аптека предизвика остри реакции. Според хората е изключително неудобно всеки път да търсим личния си лекар, за да си купим някои често употребявани болкоуспокояващи.Вчера от Фармацевтичния съюз уточниха, че всъщност няма промяна в списъците на лекарствата, които могат да се купят без рецепта и които се продават само по лекарско предписание.
Въвежда се по-строг контрол на аптеките, защото за по-голям оборот много от тях досега продаваха свободно медикаменти, които всъщност трябва да са с рецепта.
Ако досега пациент сам си е назначавал лечение с антибиотик и го е купувал без рецепта от аптека, с влезлите в сила нови правила, фармацевтът ще откаже да му продаде лекарството.
"Рецепта ще се изисква само за тези лекарствени продукти, в разрешението на които изрично е описано, че е необходима такава. От друга страна няма промяна нито на количеството на лекарствата, които са по рецепта, нито на тези, които са без рецепта", заяви Габриела Вутева.
Сред медикаментите, отпускани без рецепта, са витамини, някои болкоуспокояващи и лекарства, за които се знае, че не крият сериозен риск за здравето.
"Повечето лекарства, които са за хронични заболявания, са рецептурни. Това са повечето лекарства за сърце, за неврологични заболявания. Най-добре е, ако човек пие едно лекарство да отвори листовката на медикамента или върху кутията да види - там ясно и точно е написано- отпуска се без лекарско предписание или с лекарско предписание", обясни Владимир Джераси. При изписването на рецептите лекарите трябва да упоменат дали терапията е еднократна или медикаментът може да се отпусне за по-продължително лечение. При продажбата съответната аптека ще поставя печат и дата на гърба на рецептата. Тези правила са стари, но от години не се спазват, коментираха от съсловната организация.
Фармацевтите ще връщат пациенти с рецепта, ако тя е издадена преди повече от 6 месеца.
Регионалните комисии по етика и качество на съсловната организация ще следят спазват ли се правилата и при нарушения ще налага санкции.
От днес влизат в сила помените в Закона за лекарствата. Фармацевтите недоволстват, че те им забраняват продажбата на адаптирани млека и детски храни. Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата коментира, че адаптираните млека се водят храни за специални медицински нужди и могат без проблем да се продават в аптеките. Забраната обхваща пюретата.
Източник: bTV |