Поради тази причина в последно време българските пациенти все по-често остават без лекарствено лечение, и то при много сериозни заболявания, заяви междувременно председателят на Асоциацията на собственици на аптеки Николай Костов. Костов уточни, че над 100 лекарствени продукта, сред които такива за лечение на астма и ревматологични заболявания са предмет на паралелен износ, който практически оголва българския лекарствен пазар и излага на огромен риск българските пациенти.
Очевидно е, че има корупционни схеми, от които може би се облагодетелства и част от администрацията, защото е ясно, че печалбите от паралелен износ са огромни, а в същото време никой не прави нищо, за да спре този процес, категоричен бе още Костов.
По думите на зам.-министър Пенков от началото на следващата година в здравеопазването ни ще има осезаеми промени. Те предвиждат пациентите да бъдат облекчени максимално като цена и качество на лечението. Идеята на Министерството на здравеопазването е подреждането на медикаментите в Позитивния списък с лекарства, заплащан от здравния фонд, да бъде по тип заболяване.
Там ще се подреждат всички лекарства, които лекуват дадено заболяване, като Националната здравноосигурителна каса покрива на 100% медикаментите за приоритетни болести, за да получи човек напълно безплатно лечение, поясни зам.-министър Пенков.
Според данни, изнесени от д-р Пенков, у нас има бум на търговия в интернет на фалшиви лекарства и оборотите достигат до 70 млн. лева.
За да се противодейства за незаконната търговия, вече са стартирани действия за включването на България в мрежа, в която лекарството ще има лого и баркод, така че истинският препарат да може да бъде проследим. Ако тези знаци липсват на опаковката, медикаментът е фалшив.