Защо никой не иска да яде болничната храна?
Кренвирш с хляб, кренвирш със зеле, сирен с хляб, сирене със сладко, кренвирш със сирене. Това е "менюто" на повечето български болници. Всичко друго, но не и богато и разнообразно.
За съжалени добрите примери са извън България. Живеещи в чужбина българи показаха как изглежда едно тристепенно меню в невиждани в родните условия чинии и прибори.
Със сигурност не е 5-звезден хотелски лукс, но разликата се усеща. Контрастът е толкова голям не защото болниците у нас нехаят, а защото просто системата не работи добре - и то във време, в което достъпът в болниците е силно ограничен и съществуващата от времето на соца паралелна вселена на изхранване с внесено от близки ядене не може да работи лесно.
"Храната е социален елемент, а не лечебен. При по-добро финансиране ще е с различно качество. По обществените поръчки на болниците е нормално най-ниската цена да е най- ясен критерий, защото има цифрово изражение. И по мое време изхранването в една болница не беше на високо ниво, но причината е била, че оскъдните средства са отивали за лекарства и оборудване", подчерта бившият директор на Пирогов доц. Спас Спасков пред btv.
"Храната е отражение на здравната ни система, колкото и дребнаво да звучи. Проблемът не е в липсата на пари, а в това, че когато с инвестират средства без ясно очаквани резултати, не идва подобрение, а само разходите растат", допълни го д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата на здравеопазването.