Защо на едро цената е по-евтина, а в магазина - по-скъпа?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
19:34 / 18.04.2024
1396
Пазарите на едро и най-вече борсите индикират тенденция към понижаване на цените. Предлагането значително надвишава търсенето. При по-малките пазари, като обикновените магазини, обаче се натрупват и много други разходи – за съхранение, транспорт, търговски надбавки, печалби. В сравнение с цените на едро, тези на дребно претърпяват изменения. И цените по магазините са доста по-високи от тези на едро. Това е съвсем нормално, както по света, така и в България. Това каза пред NOVA Васил Симов, главен изпълнителен директор на Софийската стокова борса.

Според него магазинните мрежи имат и други допълнителни разходи за опаковка на стоките, изнасяне на щандове, определяне на промоции, плащане на заплати на служителите, разходи за електроенергия в магазинните помещения.

"Когато една държава е в по-затруднено икономическо положение, поради слабата производителност на труда, влиянието на военните действия в близост до нас и политически сътресения, усилва повече тези надбавки, които се слагат в цената на стоката в магазините на дребно", посочи Симов.

По думите му страните в Атлантическото крайбрежие, които са най-големите износителки на пшеница – Франция, Германия и САЩ, създават тенденцията към понижаване на цената на пшеницата, тъй като предлагането в световен мащаб е огромно и надвишава търсенето.

"За България – имаме пет пъти по-голяма реколта на пшеница, отколкото е необходима за изхранването на населението и за фураж за животните. Голямото количество на пшеница е за износ и оттам идват добрите постъпления, както за зърнопроизводителите, така и за държавата като бюджет", каза още Симов.

Експертът обясни, че съществува дисбаланс между субсидиите, които се изплащат на декар за пшеница, царевица, слънчоглед, и тези, които се изплащат за плодове и зеленчуци. По този начин България от един потенциален износител, се превръща в абсолютен вносител от съседни държави.

Симов добави, че цената на друга основна суровина – олиото, е по-ниска, спрямо миналата година. Това се дължи на факта, че производството на слънчоглед в световен мащаб, е по-голямо от миналата година и затова цените са по-ниски. Тази тенденция обаче е противоположна спрямо цената на петрола, която стремглаво се покачва. Захарта пък е малко по-ниска от миналогодишната, в рамките на 4-5%.

"При цената на едро има добра перспектива за потребителите, но за магазинната мрежа – зависи от много други фактори. Въпреки това, предстои затопляне, а това означава, че през летните месеци повечето стоки поевтиняват", уточни той.

Виж коментарите (1)

Още по темата (376):
28.11.2024 Възрастна българка: Сега отиваме тук да хапнем по един десерт и той струва 10-15 лева!
25.11.2024 Скочиха цените на зеленчуците
18.11.2024 Кукушева: По груби сметки стойността на хляба ще скочи с 20%
04.11.2024 Ето как да си приготвим кашкавал у дома
31.10.2024 Експерт: Ресторантът е лукс, всеки сам си избира дали да яде стек за 15
лева
23.10.2024 От фермата до магазина: Над 200% е надценката в цените на прясното мляко у
нас
Още новини от Национални новини:
Какво не трябва да се прави на 29 ноември?
Ивайло Мирчев: Даниел Лорер и Явор Божанков остават в парламентар...
Проф. Рачев: Очаква ни динамично време
Практични съвети за шофирането в зимни условия
Важна статистика за пенсиите у нас
Първото заседание на 51-вия парламент за осми път


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).