Защо медицинският хеликоптер не помогна на ударените от мълния?
Медицинският ни хеликоптер не се е включил в спасителната акция в Стара планина, тъй като не е бил в оперативна готовност. Причината - планирана периодична инспекция.
Семейство – баща и двете му деца, бяха поразени от мълния в Стара Планина в понеделник. 47-годишният мъж и по-малкото дете – 11-годишно момиче, загинаха на място.
13-годишното момче не е пострадало. То е подало сигнала за инцидента. Първоначално момчето е транспортирано с военен хеликоптер "Кугър“ до Карлово и оттам – с линейка до болница "Св. Георги“ в Пловдив.
"В този период – понеделник и вторник, хеликоптерът беше в планирана периодична инспекция, която се изпълнява задължително след прелетяването на 150 часа от началото на неговата експлоатация. Това е задължителна дейност. Уведомен е центърът за спешна медицинска помощ по въздуха, че хеликоптерът два дни няма да бъде оперативна готовност, за да може при нужда да се вземе друго решение. Доколкото знам инициативата за задействането на военния хеликоптер е от ГД "Пожарна безопасност и защита на населението“, каза Димчо Добрев, директорът на "Хели Мед Сървиз“ пред bTV.
При прегледа не са констатирани отклонения и вертолетът е напълно изправен, каза Добрев. По думите му във вторник към 16 ч. хеликоптерът вече е бил готов и в оперативна готовност да продължи да носи дежурствата.
"На всеки летателен апарат се извършват редица периодични обслужвания, те са по часове, по календарен срок или по цикли наработка. В случая ставаше въпрос за часови форми за техническа инспекция, те се извършват на 50 часа, следващата форма е 200-часова и е по-голяма като обем, планираме я септември месец и тогава в определен период от време пак няма да бъде оперативен. Ако имахме втора машина, щяхме да имаме хеликоптерно покритие“, каза директорът на "Хели Мед Сървиз“.
Подобно планирано техническо обслужване се очаква на 200 часа наработка на машината, което ще бъде през септември.