Заради механичното увеличение на МРЗ много от работниците и бизнеса няма да плащат данъци и осигуровки
От 1 януари минималната работна заплата е 933 лева. За първи път тя се определя не по решение на правителството, а на базата на формула и е част от средната работна заплата в страната.
Увеличението спрямо миналата година е почти 20% и на практика това е най-голямата стъпка, която се прави при минималната заплата.
Очаква се около половин милион души да са на минимална работна заплата през 2024 г., изчисляват от Института за пазарна икономика.
Според тях е добре да се мисли за минимална заплата по региони.
"Имаме по-скоро едно усещане, че едно основно ястие в София струва 15-ина лева, а в Монтана около 6-7 лева, но доколкото нямаме данни – можем само да спекулираме по този не научен начин", заяви пред Нова телевизия Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
Според Николов механичното увеличение на минималното възнаграждение води до два проблема – първо, не е изключено много от работниците и бизнесите да минат в сивия сектор и да не плащат данъци и осигуровки. От друга страна – в много региони минимумът ще доближава средната заплата.
"Виждаме постепенно едно много сериозно сближаване по области до минималната. Като на места като Видин, Монтана, като Кюстендил, Силистра – тя вече надхвърля 70% от средната заплата", казва Николов.
Въпреки това увеличение България остава с най-ниската минимална работна заплата в Европейския съюз.