Българската отбрана е свързана с колективната отбрана. България не може със собствени сили да защити територията си и затова е член на НАТО и разчита на колективната отбрана, но и допринася за нея. За да правим това, трябва да имаме модерни въоръжени сили, добре окомплектовани с личен състав, въоръжение и бойна техника. Това каза министър на отбраната
Атанас Запрянов на учебния полигон "Ново село" след
посрещането на генералния секретар на НАТО Марк Рюте. Атанасов посочи, че генералният секретар на НАТО е запознат вече с актуалните въпроси на отбранителната политика на България, модернизацията и подготовката на въоръжените сили по изпълнение на плановете за сдържане и отбрана на НАТО.
"Самата бойна група е знак, че всичко, което НАТО планира се реализира. НАТО е готово в случай на заплаха да сдържа и ако се наложи, да отбранява своята територия" каза още той.
"Споделих с генералния секретар, че България ще харчи тази година около 2,5% от БВП за отбрана, но както и той подчерта, ние трябва да увеличим военните си разходи, ако искаме да имаме попълнена и силна армия. Увеличението на заплатите на военнослужещите от началото на следващата година е абсолютно необходимо да се направи и апелирам отново българският парламент да подкрепи бюджета", каза Атанасов.
"Съгласно решениата на Народното събрание, имаме 13 проекта до 2032 година, който трябва да реализираме, а сме започнали само 4", поясни министър на отбраната.
Относно
отлагането на споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна, Запрянов каза, че споразумението е с политически характер и не представлява взаимообвързващ международен договор, като той обясни, че във военната си част са предвидени мероприятия и действия, които се изпълняват и няма нищо ново.
"Моята информация е, че по тази тема в парламента ще има отделно обсъждане на по-късен етап", добави Запрянов.