© Impact Press Group | | Съдия-изпълнители са запорирали пенсиите на близо 6000 българи заради неплатени сметки за парно, вода и телефон или заради задължения по кредити, пише "Телеграф".Въпреки че доходите на хората с ниски пенсии са защитени от закона, много от тях ще попадат под ударите на съдебни изпълнители заради т.нар. банкова тайна. Към юли 2015 година броят на наложените запори върху пенсиите от съдебен изпълнител е 5785, сочи статистиката на Националния осигурителен институт.
В по-голямата си част те са заради неплатени сметки на възрастните хора за чисто битови услуги, сред които парно, вода, телефон и други. Немалко от наложените запори са и заради неплатени кредити, признават от НОИ.
В института се посочват единствено размерът на задължението, съответно делото, по което вземането е присъдено, но не и основанието, за което се дължат парите. Поради това в НОИ не разполагат с информация точно каква част от постъпващите запорни съобщения са за събиране на суми по просрочени кредити или неплатени сметки, обясниха от института.
Законът все пак дава някаква защита на пенсионерите с борчовете. Това стана с решение на Върховния касационен съд, според което доходът от пенсия е несеквестируем до размера на минималната работна заплата, която от 1 юли скочи от 360 на 380 лева. Каква точно част от пенсията може да бъде запорирана, зависи и от размера на дохода на пенсионера, както и от факта дали има деца, които все още издържа.
Въпреки това от НОИ признават, че разпоредбата, която защитава възрастните хора с ниски доходи не винаги е била спазвана. Причината е съществуващата банкова тайна. Съдебните изпълнители налагат запор върху сметките, без да знаят, че в тях се превеждат пенсиите. |